iPHONE OD T-MOBILE

16. dubna 2008 v 23:53 | Jan Cicálek |  Tiskové zprávy

Český iPhone bude na Vánoce. Od T-Mobile

(Převzatý článek v plném znění z
autor : Jan Beránek)
Letošní Ježíšek by mohl být už s iPhonem. Jeho uvedení v Česku už závisí jen na tom, kdy vývojáři firmy Apple dokončí nový, rychlejší model určený pro evropské mobilní sítě třetí generace.
Praha, 16. 4. 2008 (HN)
"Apple se momentálně zaměřuje plně na vývoj 3G modelu, protože se z trhu ozývá, že původní model je pomalý. Spouštění v dalších zemích je tak zastaveno," říká nový marketingový ředitel T-Mobilu Petr Dvořák. "Pro nás je iPhone zajímavý, a to především na předvánočním trhu," dodává . V T-Mobile stále doufají v to, že se telefon s nakousnutým jablkem objeví v nabídce do konce roku.
Přesnější termín nemají ani v Czech Data Systems, kteří jsou oficiálním distributorem Applu v Česku. Podle Radky Koudelové z marketingu firmy to je otázka pro Apple a operátora, který má iPhone prodávat.
Zatím jen u T-Mobilu
Apple totiž své telefony prodává jiným způsobem než tradiční výrobci mobilů. "iPhone je první mobil na světě, který výrobci nevydělává jen jeho prodejem. Apple má totiž exkluzivní smlouvy s mobilními operátory, kteří se s nimi pak dělí o příjmy z útrat zákazníků, jež si přístroj koupili," říká odborník na mobilní telefony Jan Matura. V Česku totiž na rozdíl od Německa nemá na iPhone exkluzivitu jediný operátor.
Kromě T-Mobilu ale zatím žádný konkurenční operátor termín uvedení nesdělil. Vodafone už dokonce vyloučil, že by iPhone chtěl zařadit do své nabídky a ani Telefónica O2 to zatím v nejbližší době neplánuje.
iPhone z Kutné Hory?
Nová generace iPhonu by se nakonec mohla v Česku dokonce také vyrábět. Apple totiž uzavřel dohodu s asijským výrobcem Hon Hai Industry, známým též pod značkou Foxconn.
Společnost má v tuzemsku tři továrny, v nichž mimo jiné už pro Apple vyrábí počítače iMac. O tom, kde se nakonec bude inovovaný iPhone vyrábět, se má podle šéfa tuzemské pobočky Jima Changa rozhodnout v průběhu příštích dvou měsíců.
Zatím jen šedý dovoz
Čeští fandové Applu mohou telefony získat zatím jen ze šedého dovozu. Oficiálně se totiž prodávají jen v pěti zemích světa, což poptávku plně neuspokojuje a rozjíždí se tak šedý trh.
"Z celkového počtu 3,75 milionu prodaných iPhonů jich nakonec u operátorů zůstalo jen dva a čtvrt milionu. Zbytek se především kvůli americkým překupníkům poztrácel po světě," vysvětluje Matura. Jen čtyři sta tisíc jich zmizelo týdně a odhaduje se, že z USA mizí průměrně 20 tisíc iPhonů týdně.
V Česku jich podle odhadů mohla skončit přibližně tisícovka. Pro iPhone už tuzemské firmy zařídily svépomocí češtinu a pořídit se dá na "šedém" trhu v rozmezí sedmi až patnácti tisíc korun. Tuzemský distributor CDS však už vloni připomněl majitelům odblokovaných iPhonů, že nebude poskytovat servis ani nebude ručit za funkčnost upravených přístrojů.
Letos osm milionů
Apple chce letos prodat osm milionů kusů. Po nadějném americkém začátku se chce soustředit na evropské zákazníky. V Německu nebo Francii se totiž prodalo zatím méně než 100 tisíc přístrojů. Ve Velké Británii jich operátor O2 prodal 190 tisíc.
Stále však přibývá telefonů, které kopírují ovládání a vzhled iPhonu. Finská Nokia připravuje svůj model Tube a na válečné stezce je už i korejský Samsung.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama