ZTC S508

16. září 2008 v 23:56 | Vonotar |  Čínské MT
CROWN ZTC S508 - TAKOVÝ NORMÁLNÍ ČÍNSKÝ MOBILNÍ TELEFONby vonotar on 13 Jul 2008 00:09


Jedná se o telefon umožňující mít dvě SIM na příjmu současně a právě kvůli této funkci jsem si ho pořízoval, a také jsem vybíral podle toho jestli má bluetooth, ne že by na tom nějak extra záleželo, ale občas se hodí a když už jsem si k predchozímu telefonu pořídil USB BT adaptér, tak ať neleží v šuplíku. Původně jsem objednával Destel V200, ale přestal se vyrábět, takže poslali tohle. Vybavení odpovída tomu co měl umět ten Destel, a navíc ma hezčí design a hlavně přední stranu opravdu z kovu, žádný postříbřený plast, jak je zvykem u "evropských" telefonů. (:Vůbec zpracovaní těla přístroje působí velice dobrým dojmem, nic nevrže, všechno pěkně lícuje, jen 3 malé vroubky prozrazují kde je ukryté dotykové pero. Hned po rozbaleni, byl dost problém sundat kryt baterky, ale nakonec se zadařilo a dneska už s tím nemám problém, ačkoliv pořád to jde dost špatně. Vzhledem k problémům, jsem ten kryt sundával už mockrát, a po zkušenostech se Sony CMD J5/6 se divím že se ta západka ještě neulomila.

ZTC S508

Z displeje s rozlišením 240x320 jsem byl nadšen, ale jen do doby než jsem z něj potřeboval něco odečíst venku na přímém slunci, ale to se dalo čekat. Displej je dotykový, a v několika recenzích jsem narazil na to, že byl problém s jeho přesností. Já celkem nechtěně hned po zapnuti odklepl v nastavenich "kalibraci dotykove obrazovky" a už mě to nechtělo pustit dál, dokud ji nedokončím. Takže jsem to tedy odťukal a od té doby telefon reaguje naprosto přesně na to kam na displeji ťuknu.

Klávesnice je trochu horší (oproti zmiňovaným Sony J5/6 nebo SE Z600 kde na ni bylo přece jen více místa) ale psát se na ni dá bez problému, snad jen se směrovou klávesou je občas potíž ji zmáčknout v požadovaném směru.
Píšu hodně SMS, ty kratší na klávesnici, ty delší dotykovým perem s pomoci qwerty klavesnice na displeji. Ma to i nějakou obdobu T9 tzv. eZi, ale zatím jsem žádnou SMS v angličtině nepsal, takže ji nevyužívám. Trošku hloupý systém to má pokud človek potřebuje zadávat čísla, ty jsou jako jeden ze 7mi typu vstupu, takže pro návrat zpátky k písmenům je třeba 4x přepnout, případně se dá při zadávání jen jednoho čísla podržet klávesa sa tímto číslem a počkat až to k němu po projetí pismen dojede. Zvláštní že mezi písmeny a spec. znaky se přepína střídavě (tj. na jedno přepnutí). Co je velká výhoda dotykového displeje, je při opravách delších zpráv, že není třeba stokrát cvakat šipkama aby kurzor dojel na požadované místo, ale stačí na požadované místo ťuknout perem či nehtem. Jinak SMS umí telefon ukladat i do paměti, a ani při 50ti SMS v paměti si ještě nestěžoval.

Foťák má mít 1,3Mpix a skutečně telefon umožňuje fotit v rozlišení až 1240x1024, ale podle bídných výsledků v plném rozlišení a prudkému zlepšení při zmenšení těchto fotek, předpokládám že chip má menší rozlišení a do tohoto rozlišení se to dopočítává. Na foceni krajinek, či fotek z akcí to fakt neni, ale jako nouzovka, nebo pro "zapsání" údajů z plakátu to slouží dostatečně.


Videozáznam, taky nic moc, navíc při špatném světle se nějak ztrácí barvy, ale funguje to a důležité věci stejně bude člověk točit něčím co je k tomu skutečně určené a ne telefonem.


Přehrávání videa je ok, na filmy na tom koukat nebudu, na ukázání nějakých krátkých kravin kámošům v hospodě to stačí. Videoklip překonvertovaný do vhodného typu .mp4 nijak netrhá ani se v něm neobjevují "kostky".


Přehrávání mp3 je až na tvoření playlistu (na tom by se dalo ještě hodně vylepšovat) na velice dobré úrovni, umí to i přehrávat na pozadí, takže jde pustit mp3 a dál s telefonem pracovat. Zvuk je na velikost repráčku velice dobrý, a jednou jsem telefon úspěšně použil místo autorádia a to mám poměrně hlučný motor a ani baterka s dvouhodinovym hlasitým hraním neměla problém.


Hry ma telefon dvě, puzzle které mě nebaví, a nějakou hru s kostkami z mahjongu, kterou jsem nepochopil (: a žádnou možnost další hry pridat, což je při výhodách velkého dotykového displeje trošku škoda.


Kalendář s upomínkami je tak jednoduchý, že jednodušší už by to nebyl kalendář s upomínkami, ale na zaznamenání toho že mám ten a ten den v tolik a tolik něco udělat to stačí, jen je potřeba to popsat max. 30ti znaky. Na to abych zjistil co bude za den v týdnu v nějaké konkrétní datum to taky poslouží, víc se od toho chtít nedá. Teda, ještě je možnost upomínku uložit jako vCard soubor a odeslat do počítače a tam jednoduše přidat třeba do MS Outlooku.
V sekci s kalendářem je i nastavení budíku, k dispozici jsou tři různé budíky a lze nastavit buď jen na jeden den, nebo na všechny dny v týdnu, nebo jen na všechny pracovní dny. Budik lze při zvonění, buď úplně vypnout, nebo jen umlčet a pak za 4 minuty zazvoní znovu a pak případně za další 4 minuty... Velkou vadou je to, že se mi dosud nepovedlo primět budík aby nepoužíval vibrace, na druhou stranu, vždycky mě to spolehlivě vzbudí (:


Dále je v telefonu kalkulačka a převodník měn a různych mír. Očekával jsem čtečku elektronických knih, ale v popisu nebyla, a taky tam skutečně není, což je opět při velikosti displeje škoda, i když vlastně není, jak uvedu dále, vyřešil jsem to jinak.


Také v dnešním telefonu nemůže chybět alespoň prohlížeč WAPu a nechybí ani zde. Online jsem ho nezkoušel, ale po nějaké době laborovaní jsem přišel na spravné URL pro čtení souboru z paměťové karty či vnitřní paměti a ta se dá použít právě i pro čtení elektronických knih, umí i .txt soubory ale asi jen do velikosti 1kb, takže je třeba text obložit html tagy a souboru dát priponu .htm a pak to umí i mnohem delší texty, ale i na velikost html souboru je tam značné omezení.


Bluetooth šlape bez problému, akorát nemám žádnou zkušenost s přenosem zvuku do nějakého toho bluetooth handsfree.


Při propojení priloženým USB kabelem s počítčem se telefon zeptá jestli ho chci připojit jako mass storage zařízení, nebo webkameru, nebo COM port. Mass storage funguje bez problému, při zapnutém telefonu ukazuje jako usb disk jen paměťovou kartu, při vypnutém telefonu (kdy se nepta a vzdycky se pripoji jako mass storage) se v počítači objeví USB disky dva, jeden je obsah paměťové karty a druhý je obsah vnitřní paměti telefonu. Webkameru se mi nepovedlo rozchodit ani s doporučeným ovladačem. Přes možnost COM port je použitelný program PhoneSuite, ve kterém je možné pracovat s tel. seznamem, smskami apod.


Telefonní seznam je vícepoložkový a dají se do něj přidávat údaje ze souboru typu .vcs (tzv. vizitky), vyhledávání je podle řetězce na začátku jména s tím, že se ukazují jen odpovídající položky, takže pokud máte víc záznamů od jednoho písmene a víte, že to co hledáte je na konci, stačí zadat počáteční písmeno a šipku nahoru. Údaje v seznamu jde členit do několika skupin a ty odlišit zvoněním, obrázkem či videem.


Toliko k vybavení a teď vlastní zkušenosti.
Telefon mám už cca půl roku, možnost mít obě SIM karty online skutečně fungovala, akorát po cca 14ti dnech jsem chtěl volat z druhé karty, telefon se tvářil jako že vytáčí, ale furt nebylo nic slyšet a asi se skutečně nic nedělo, po restartu to zase fungovalo normálně ale jednou za cas se to zase takhle zaseklo. Horší bylo po cca měsíci, když jsem se venku v zimě se skoro vybitou baterkou chtěl podivat kolik je hodin a jestli někdo něco nechtěl a místo pohotovostní obrazovky na mě svítil cely displej čistě bílým obdelníkem. Po několikátém zhasnutí a "probuzeni" se to vzpamatovalo, a od té doby se to ruzně často opakuje, někdy je více než týden klid, někdy to dělá každou chvíli. Někdy se hned po dalším probuzení vzpamatuje, někdy se nevzpamatuje ani po deseti pokusech, někdy stačí restart, někdy pomůže vypnutí a vyndání baterky, někdy trucuje i potom, ale zatím se vždycky nakonec probral. Jinak telefon v tomto stavu normálně funguje, jen se to všechno musí ovladat poslepu.
Horší je, že před cca měsícem jsem si potřeboval přečíst sms a telefon trucoval opravdu porádně, takže jsem restartoval a vyndaval baterku furt dokola, až se konečně probral, ale od té doby přestala fungovat druhá SIM, ale je možné že to taky souvisí s tím že jsem si hrál s tajným menu a možná jsem někde nastavil něco co jsem neměl, a co je nevratné, protože ani "reset to factory defaults" nepomohlo, takže od té doby mám zase normální jednosimkový telefon (: Podle toho co se píše na zahraničních fórech, to vypadá, že se jedná o softwarový problém a je velké šance to jednoduše spravit, jenom sehnat sériový kabel. Přes přiložený USB kabel, bohužel potřebné operace provést nejdou.
Jinak i tento telefon trpí poměrně rozšířeným nešvarem čínských telefonů a to vytváření tzv. echa při hovoru.
Čekal jsem to horší, takže nejsem ani moc zklamaný a už pokukuju po dalších "číňanech".

by vonotar on 16 Jul 2008 09:51
Tak telefon už umřel úplně...Více informací o čínských mobilních telefonech najdete tady : cinani.freeforums.org , samozřejmě autorem je vonotar.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama