FUJIYAMA V200

9. března 2009 v 18:37 | fanis |  Čínské MT

Fujiyama V200


Musím začít trochu ze široka, protože potřeba používat jeden telefon se dvěmi aktivními SIM kartami také nepřišla z čistého nebe. Na počátku byla potřeba udržet krok s dobou a s přáteli, kteří se různě vzdalovali a hlavně se nějakým záhadným způsobem postupně vytrácela dovednost domluvit se bez účasti telekomunikačních udělátek (mnohokrát diskutované téma v občerstvovnách).
Psal se rok 2001 a já si pořídil první utržené sluchátko a zvolil nejvýhodnějšího operátora. Velmi zajímavou přidanou hodnotou byla možnost dostávat upozornění na došlé e-maily, uvědomme si, že to byla doba vytáčeného připojení k internetu a být online se moc nevyplácelo. Život s jedním telefonem byl celkem užitečný, leč návykový, být "na drátě" už patří k obecným lidským vlastnostem. Po čtyřech letech přibyl k mému osobnímu telefonu telefon pracovní, který zvýšil mou komunikační kapacitu, ale zároveň snížil mou mobilitu. Telefon je jako Tamagochi, musí se udržovat při životě a nepředvídatelně se dožaduje vaší pozornosti. Začal jsem tedy krotit dva telefony a zároveň plánovat jak na ně vyzrát a být opět pánem situace. Možnost, že jednomu, nebo oběma telefonům šlápnu na display jsem zavrhnul a hledal nějaké elegantní řešení hodné 21. století. Řešení bylo jednoduché, stačilo sehnat telefon pro dvě SIM karty, které jsou aktivní současně.
A to se mi povedlo až teď, pomocí detailního průzkumu trhu jsem našel pár exemplářů v daleké Číně a jednoho zástupce se mi podařilo úspěšně zakoupit. Šlo to lehce a bez nutnosti být závislý na nějakém dovozci, překupníkovi a prodejci, který to tu mohl prodávat už dávno. A protože si myslím, že podobnou telefonní situaci zažívá víc lidí, tak vám ten čínský zázrak představím.


Telefon je klasické konstrukce a umí vše co od telefonu očekávám, má dva sloty na SIM karty a s oběma umí být najednou na příjmu bez nutnosti přepínání, nebo jiného čarování. Telefon má vnitřní paměť na kontakty, vibrační vyzvánění, bluetooth a odesílá SMS zprávy (pouze z hlavní SIM karty). Ostatní funkce jsou podobné jako u drtivé většiny současných telefonů a vycházejí z toho, že tento telefon má barevný dotykový display velikosti 2,6" rozlišení 240x320. Umí přehrávat jpg, gif, bmp, amr, mp3, wav, mid, mp4, 3gp. Paměť je rozšiřitelná pomocí Micro SD karty v základu je s kapacitou 256 MB. Příjemné je, že po připojení k počítači dodávaným USB kabelem se paměťová karta automaticky detekuje jako Mass Storage a telefon se také pomocí USB kabelu nabíjí. Komu by to bylo málo, tak může telefon připojený k počítači používat jako webkameru.

Cílem tohoto představení je nastínění řešení, které mají možnost využít ti kteří jsou v podobné situaci a obsluhují více telefonů najednou a rádi by snížili jejich počet na polovinu. Využití telefonu na dvě SIM karty najde i ten kdo chce využívat různé "výhodné akční" nabídky našich operátorů a do druhého slotu si můžou zastrčit právě takto zvýhodněnou kartu. Možnosti dalšího uplatnění určitě najdete sami.
Řešení je snadné: objednat v Lotyšsku, zaplatit převodem, dodávka přepravní službou přímo z Číny.Časem se určitě podělím o získané zkušenosti a doufám, že ty kladné budou převládat.


Praktické poznatky

Uběhlo něco málo času kdy používám výše zmíněný telefon a nabyl jsem dojmu, že ničím dalším už mě telefon nemůže překvapit. Přišel tedy čas na závěrečné zhodnocení této investice.
Ať dále napíšu cokoli, tak s klidným srdcem mohu říci, že telefon splnil mé očekávání a jsem s ním spokojený. Není dokonalý, ale to je hodně málo věcí, výrobci se o to ani nesnaží, takže buďme rádi zato co je k dispozici.
První potěšující zjištění je, že telefon opravdu! umí komunikovat na obou SIM kartách současně. V praxi to funguje tak, že se zvolí volané číslo a poté se označí z které karty se toto číslo vytočí, potom stačí potvrdit a už se volá. Přijímání hovorů je ještě jednodušší, zeleným tlačítkem přijmete hovor a pokud se nepodíváte, na které číslo vám dotyčný volá, tak ani o dvou simkách nevíte. Zjistil jsem, že druhá SIM karta nemůže být chráněna pomocí PINu, při zapnutí se telefon dotazuje pouze na PIN u hlavní karty. Pokud se nezadá PIN pro druhou kartu telefon ji nepřihlásí do sítě. Podobné omezení je u odesílání SMS zpráv z druhé karty, ta totiž nemá možnost nastavení čísla pro SMS centrum operátora. V mém případě, kdy používám karty různých operátorů (ani se v tom telefonu nehádají), nemohu odesílat SMS zprávy z druhé karty. Odesílání při použití stejného operátora jsem netestoval. Příjem zpráv není tímto vůbec ovlivněn a funguje na 100%. Další postřehy se týkají zmeškaného hovoru, telefon si vede dokonalý přehled o přijatých, odmítnutých, nebo zmeškaných hovorech včetně doby trvání, ale na zmeškaný hovor vás ničím neupozorní. Tím nemyslím, že telefon nezvoní a případně nevibruje, ale když přijdete k telefonu se zmeškaným hovorem, nebo zprávou, tak na něm nic nepoznáte. Telefon dělá, jako že nic. Teprve po stisknutí libovolného tlačítka se display rozsvítí a je vidět nepřehlédnutelné upozornění na něco zmeškaného. Byl jsem dost často upozorňován na ozvěnu, kterou volající slyší ve svém telefonu (se zpožděním slyšel svůj hlas). Problém je zřejmě v citlivém mikrofonu a jeho uložení v těle telefonu, které přenáší zvukové vlny ze sluchátka k mikrofonu. Řešení bylo jednoduché a zároveň mi dalo záminku k rozebrání telefonu, stačilo obložit mikrofon molitanem. Díky této "operaci" jsem viděl relativně solidní vnitřnosti telefonu a odhadnul bych, že součástky se stejným označením jsou i v jiných známějších telefonech. Zmíním se ještě o výdrži telefonu, telefon nabíjím 2x až 3x do týdne, když se udělá průměr tak to je 2,5x a ještě to přepočítám na jednu SIM kartu a získáme 1,25x nabíjení za týden a to je číslo které si dokážete jednoduše porovnat s vaším hladovým telefon. V dodávce byly dvě baterie, takže se dá vydržet týden v lese bez nabíječky.
Ještě se vrátím k vlastnímu nákupu a to k průběhu a nákladům na pořízení telefonu. V současné době se trochu rozvířily stojaté vody a začínají se objevovat zprávy o možném prodeji podobných dual SIM telefonů v ČR. Můžete si tedy udělat obrázek sami o výhodnosti těchto nabídek. Cena telefonu byla 124€ to je cca 3500Kč doprava prostřednictvím UPS stála 52€ tedy 1500Kč a poplatek bance za zahraniční platbu vyšel na 200Kč. Suma sumárum něco málo přes 5000Kč. Celé pořízení trvalo týden s objednáním, platbou a dopravou. Ještě jedna zajímavost v balíčku s telefonem byla přibalená faktura a byla na 20USD, což je docela zajímavá informace, která naznačuje skutečnou hodnotu vlastního telefonu oproti dalším nákladům které tvoří výslednou cenu.
K telefonu jsem pořídil i "slušivé", ale hlavně funkční pouzdro (HP88 -střední) do kterého telefon krásně pasuje a tím jsem završil svou snahu o funkční řešení dvou aktivních SIM karet. Teď nastane období každodenního používání telefonu a to tak dlouho dokud bude provozuschopný, nebo se nerozšíří nabídka momentálně prodávaných telefonů. Docela by mě zajímalo, jestli ještě někdo další používá podobný telefon.

Originál recenze by fanis

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kamil0 Kamil0 | 21. června 2009 v 15:06 | Reagovat

Nechci bejt hnidopich, ale ta faktura nemá s cenou telefonu nic společnýho - je to akorát šaškárna kvůli celníkům.

2 J.Boy J.Boy | E-mail | Web | 21. června 2009 v 17:36 | Reagovat

Tento článek není bohužel můj, byl mi poskytnut k zveřejnění. V současné době však již nemá cenu si nechávat posílat MT z Číny. Za přijatelnou cenu ho dostanete i tady, navíc s 2letou zárukou. Viz http://tinyurl.com/kw4lhs

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama