SciPhone - Velká recenze

7. února 2010 v 14:55 | Jan Cicálek |  Čínské MT

VELKÁ RECENZE SCIPHONE I9+


ÚVOD:
Začnu pěkně od začátku na stránkách http://www.dealextreme.com jsem si objednal mobilní telefon aPhone i9+ , avšak asi za 14dní mi domů přišel SciPhone i9+. Je to vlastně úplně jedno, jelikož se pořád jedná o jeden a ten samý telefon. Internetová fóra a různé stránky však mluví o SciPhone i68+. Toho se také budu držet, protože všechno příslušenství (pouzdra, stylusy, baterie, ochranné fólie...) a taktéž i java apps/games (tapetky, spořiče s rozlišením 240x320Px...) jsou vzájemně kompatibilní. Za cenu asi 1600Kč jsem dostal telefon s 3.2" plně dotykovým displejem, podporou handwriting, G-senzorem (bezvadně fungujícím především na filmech a obrázcích) vhodný především pro hračičky jako jsem já. Teď už asi 1měsíc používám můj SciPhone i9+ k plné spokojenosti. I když nikdy není vše úplně ideální :)

OBRÁZEK 1

KONSTRUKCE :
Jedná se o telefon klasické konstrukce s rozměry 115 x 60.5 x 11.5 mm a hmotností 111g. Zpracování telefonu je dobré a i kryty sedí pevně na svém místě. Po obvodu telefonu najdete zdířku pro microUSB konektor pro nabíjení/sluchátka, tlačítko na zesílení / ztlumení zvuku / listování v menu a zdířku pro stylus. K ovládání telefonu můžete používat "prsty" nebo stylus. Záleží však jen na vás jak budete telefon ovládat.

KONEKTIVITA :
Telefon pracuje v GSM pásmech 850/900/1800/1900 Mhz. Připojit k PC ho můžete pomocí bluetooth nebo datovým kabelem, který je součástí balení. Toto není nijak obtížné, hned při startu/po startu OS připojte mobilní telefon datovovým kabelem k PC, díky podpoře USB mass storage se vám i bez instalace jakéhokoli SW zobrazí na ploše 2 disky (telefon a paměťová karta). SciPhone pracuje bezchybně s kterýmkoli jiným bluetooth zařízením. Z datových funkcí podporuje pouze GPRS třídy 10, avšak i tak je surfování po internetu celkem svižné. Nemá integrovaný internetový prohlížeč, takže jsem do něj nainstaloval Operu Mini 4.2. Tato verze pracuje s přístrojem naprosto pohodově a otevře vám každou stránku. Nicméně při spuštění si budete muset "chviličku" počkat než se Opera Mini načte. Toto je způsobeno malou interní pamětí telefonu i pomalejším CPU. V základní výbavě je samozřejmě wapový prohlížeč. Co mi chybí? Emailový prohlížeč a dosud se mi nepovedlo najít žádný plně kompatibilní v javě. Takže mi nezbývá nic jiného než emaily "drtit" přes Operu (alespoň prozatím). Zálohu kontaktů, MMS, SMS, upload/download obrázků - vyzvánění - úpravu obrázků můžete provést např. programy Matsunichi D620 Phone Suite nebo Bliss Phone Suite 1.03.

PAMĚŤ PŘÍSTROJE :
Interní paměť je 759kB, ale lze ji rozšířit paměťovými kartami typu microSD do max. velikosti 4GB (microSD 1GB je součástí balení). Slot najdete pod zadním krytem telefonu (ne pod baterií), takže výměna paměťové karty za "chodu" je pohodová. Samozřejmě však musíte nejprve sejmout zadní kryt.

DISPLEJ :
3.2 palcový plně dotykový TFT displej má rozlišení 240 x 320Px a "umí" 262tisíc barev. Podporuje funkci handwritig (psaní na displeji) a též lze díky přítomnosti G-senzoru "přesýpávat" obraz. Je rovnoměrně podsvícený. Menu přístroje tvoří 16 ikon uspořádaných do matice (menu je totožné s mobilním telefonem iPhone). Displej je však hodně náchylný k poškrábání, proto ho hned raději opatřete ochranou fólií. Jeho funkčnost se tím samozřejmě nesníží. Přístroj můžete ovládat prsty nebo dotykovým perem (HW klávesnice chybí). Já převážně používám dotykové pero, protože přímo nesnáším ušmudlaný displej.

OBRÁZEK 2

TELEFONOVÁNÍ :
Zvuk při hovoru je čistý. Žádné zpětné echo jsem při hovorech nezaznamenal, což mě mile překvapilo. A to i přesto, že se traduje, že čínské telefony trpí zpětnou odezvou. Vyhledávání v telefonním seznamu je možné postupným psaním na displeji a i při zadávání čísel se na 100% obejdete bez překlepů. Do telefonního seznamu si můžete uložit až 500 vícepoložkových záznamů, ke kontaktu však nelze uložit obrázek volajícího.

ZPRÁVY :
Samozřejmostí jsou SMS a MMS. Ty můžete psát díky plně dotykovému displeji prsty nebo dotykovým perem. Telefon má slušnou odezvu. Samozřejmě jsem i zkoušel SMSky čmárat perem na displej. Rozeznávací schopnost přístroje byla vcelku dobrá, ale s odezvou to bylo již horší.

ZÁBAVA :
1/ HRY - V telefonu jsou předinstalovány 2hry - Magic Sushi a Luky. Další můžete stahovat např. z http://www.getjar.com, mobango.com....
2/ FOTOAPARÁT - 0.3MPx s možností úprav fotografií a přidání různých efektů přímo v telefonu. Co mi však chybí byla přisvětlovací LED nebo blesk. Fotky pořízené tímto fotoaparátem jsou přiměřeně dobré.
3/ FM RÁDIO - FM stereo rádio má kvalitní zvuk a umožňuje automatické i ruční ladění
4/ MP3 PŘEHRÁVAČ - Taktéž je pěkně vyvedený. Sluchátka, které obsahuje balení jsou vcelku dobrá. Podporuje pouze formát MP3.
5/ PŘEHRÁVÁNÍ/NAHRÁVÁNÍ VIDEA - Přehrává video ve formátech AVI, MP4, 3GP. Naopak nahrává ve formátu AVI a to v max. rozlišení 176x144Px. Toto video není příliš kvalitní a ani rozlišení není nic moc.
6/ ZÁZNAMNÍK
7/ SKLADATEL MELODIÍ

BATERIE :
Baterie je typu Li-Ion o kapacitě 1200mAh. Při intenzivním brouzdání po webu, výměně dat nebo přehrávání multimediálních souborů musím SciPhone nabíjet každý den. Při běžném užívání vydrží baterie na jedno nabití max. 2.5dne. Řešením je zakoupení silnější baterie. Na aukro.cz jsem koupil baterii o kapacitě 1800mAh a ta je kvalitativně ještě horší než původní baterie. K dostání jsou však i baterie o kapacitě 2800mAh za cenu od 240Kč, jak je to s jejich výdrží však nevím.

JAVA - KOMPATIBILNÍ APPS/GAMES :

APPS :
* I-Messenger - Online multiprotokolový messenger využívající k připojení k ICQ, MSN, Yahoo, Chikka... webovou bránu na wap.tjat.com .
* BMI - Jednoduchá utilitka, která vám po zadání výšky+hmotnosti spočítá vaši ideální hmotnost.
* Opera Mini 4.2 - Internetový prohlížeč
* Německý slovník
* Anglický slovník
* Matematika

GAMES :
* Platinum Sudoku
* SkyForce
* Solytare
* Checkers
* MobiChes
* BottleGame

Apps/games raději stahujte na microSD kartu z http://www.getjar.cz nebo http://mobango.com (mám odzkoušené) a v telefonu pak nainstalujte. Dobrá je i wapová verze mobanga.

OBSAH BALENÍ :
* Mobilní telefon SciPhone i9+
* 2ks baterie
* Datový kabel
* Nabíječka (nutno koupit redukci pro Evropu)
* Sluchátka
* Paměťová karta 1GB
* Kožené pouzdro
* Uživatelský EN manuál

OBRÁZEK 3

TEST :
Veškerá testování jsem uskutečnil na PC s OS Linux(Ubuntu 10.01), Windows XP Pro sp2 a mobilními telefony Mivvy ch@t, Mobi P290 a LG GW300.

VERDIKT :
"ZA MÁLO PENĚZ HODNĚ MUZIKY".

OBRÁZEK 1 - DŮKAZ
OBRÁZEK 2 - MENU
OBRÁZEK 3 - PŘÍSLUŠENSTVÍ
 

45 lidí ohodnotilo tento článek.

Aktuální články

Reklama