M1 - VELKÁ RECENZE

30. prosince 2010 v 0:42 | Jan Cicálek |  Čínské MT

M1 - EXCELLENT COPY OF SONY ERICSSON ASPEN

M1
ÚVOD:
Do rukou se mi dostala tato opravdu povedená napodobenina mobilního telefonu Sony Ericsson Aspen, podotýkám, že je od originálu takřka k nerozeznání. Za $62.19 jsem žádné zázraky neočekával, i když o to více jsem byl mile překvapen a M1 jsem si ponechal k dalšímu užívání. Teď s M1 "válčím" asi jeden měsíc a jsem nadmíru spokojený.

POPIS TELEFONU:
M1 je telefon klasické konstrukce elegantního vzhledu s plnohodnotnou QWERTY klávesnicí. Po celém obvodu je chromový proužek, který telefonu dodává nádech luxusu. Zadní kryt je zčásti pogumovaný. V horní části přístroje najdete anténu pro příjem analogového vysílání / rádio a očko pro šňůrku. Na levém boku je pak zdířka pro microUSB konektor. Slot pro paměťovou kartu typu microSD(HC) se nachází vedle SIMkaret pod zadním krytem baterie.

TECHNICKÁ DATA VE ZKRATCE:
Pracuje v GSM pásmech 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz a pro připojení k webu můžete použít GPRS třídy 10. Sítě EDGE, 3G ani WiFi bohužel M1 nepodporuje. Rozměry přístroje jsou 100 x 55 x 10 mm a hmotnost 93 gramů. 2 palcový LCD displej má rozlišení 320 x 240 Px a "zvládá" 262tisíc barev. Interní paměť přístroje je pouhých 0.5 MB, ale můžete či spíše musíte ji rozšířit o paměťovou kartu microSDHC až do maximální kapacity 4 GB. Samozřejmostí je přítomnost Bluetooth verze 2.0, možnost synchronizace s PC pomocí programu MivvySync, Matshunishi D620 Phone Suite... Bohužel všechny dostupné "synchronizační" programy stahují z telefonního seznamu pouze telefonní číslo, takže se nejedná tak ani ochybu telefonu jako spíše synchronizačního software.
Tel.seznam
sms
Chybí podpora technologie JAVA, avšak tato je nahrazena ryze čínskou herní MRP platformou. Takže zábavy si s M1 užijete do sytosti. Při aktivním internetovém připojení si stáhnete do telefonu asi 10pěkně propracovaných her + aplikace Yahoo, MSN a Weather (vše je plně funkční). Pro ty kdo nemají plně aktivní internetové připojení zde uvádím link na adresář obsahujíci tyto hry / aplikace. Po rozbalení ho stačí pouze celý zkopírovat na paměťovou kartu.
M1
M1 - back
OVLÁDÁNÍ:
Je pohodové a nikdo by s ním neměl mít problémy, tedy pokud má alespoň základní znalost angličtiny. Mezi podporovanými jazyky totiž chybí čeština. Menu tvoří 20 ikon uspořádaných do matice a pohyb v něm je více než svižný. Stiskem levé kontextové klavesy vstoupíte přímo do hlavního menu, pod pravou kontextovou klávesou se skrývá telefonní seznam. Pohybem 4směrové klávesy do stran přistupujete k funkcím na liště displeje - SMS, MSN, Kalendář, Multimédia a Facebook. Pohyb nahoru/dolů zase lištu skryje. Stiskem středu potvrdíte výběr funkce. Dále to je zelené tlačítko pro příjem hovoru a červené pro ukončení hovoru. Díky QWERTY klávesnici můžete používat vybraná tlačítka ve spodní části pro rychlý přístup k FM rádiu, TV nebo svítilně.

VOLÁNÍ A ZPRÁVY:
Zvuk při odchozím/příchozím hovoru je naprosto oproštěný od jakéhokoli šumu a M1 tak doslova naplňuje slogan "slyšet a být slyšen". Proti např. Čínskému SciPhone je to více než znatelný rozdíl.
Psaní SMS/MMS zpráv je díky přítomnosti QWERTY klávesnice naprosto pohodové, i když na první pohled vypadají tlačítka více než titěrně. Poměrně rychle se na to dá zvyknout, tlačítka mají dostatečný zdvih a jsou od sebe díky tvaru kláves dostatečně oddělena. S rychlostí telefonu jsem při psaní SMS též žádný problém nezaznamenal.

INTERNET A SDÍLENÍ SOUBORŮ:
Telefon zvládá pouze datové přenosy pomocí GPRS třídy 10. Je v něm přítomen Wapový prohlížeč ve verzi 2.0 a vyhledávání Google. Se zobrazováním stránek jsem až na vyjímky neměl problémy. Takže jsem se v pohodě dostal na aukro.cz, idos.cz, Gmail, tjat.com (online messengers), eBuddy.com (online messengers) nebo do emailové schránky na volny.cz .... Problém vyvstával prakticky jen u Facebooku, kde se mi dost často zobrazovala hláška "Insufficient Memory"= nedostatečná paměť.
Výměna souborů pomocí bluetooth´je poměrně svižná. Menší problém jsem měl občas při připojení telefonu kabelem k PC, kde se nepodařilo načíst diskové jednotky (telefon+paměťová karta). Větší kvanta multimediálních souborů (MP3 a filmů) jsem tak raději na paměťovou kartu stahoval pomocí čtečky paměťových karet. Toto je také nejschůdnější, ale také nejrychlejší řešení.

ZÁBAVA:
  • FOTOAPARÁT - Je 0.3 MPx s bleskem. Fotky z něj jsou spíše průměrné. Za "dobré" lze považovat ty pořízené při denním světle, za horších světelných podmínek to už tak dobré není. Nicméně lze díky přední kameře(malá tečka nad displejem) v pohodě pořizovat třeba autoportréty.

Kompletní album fotografií pořízených mobilním telefonem M1 najdete tady : FOTO FROM M1
  • MP3/MP4 PŘEHRÁVAČ - Podporuje formáty MP3, WAV, MP4 a 3GP. Je pěkně graficky vyvedený a též jeho ovládání je pohodové. Seznam skladeb se automaticky načítá z adresáře "My Music", samozřejmě si musíte nastavit jakou defaultní uložiště paměťovou kartu. Nelze si vytvářet playlisty, takže vám nezbude nic jiného než si skladby poskládat chronologicky tak, aby šly po sobě dle vašich představ.
  • STEREO FM RÁDIO S RDS - s možností uložení devíti stanic. Je pěkně propracované a navíc hraje díky teleskopické anténě (pro TV a FM rádio) i bez připojených sluchátek.
  • TV TUNER - je sice pouze analogový, ale i tak se mi na území jižní Moravy(17km od Brna) daří zachytávat vysílání STV a Prima TV.
  • JAVA - NE, avšak telefon podporuje MRP platformu. V hlavním menu najdete pod ikonou JAVA Game Center pomocí kterého si při aktivním připojení k webu nainstalujete asi 10her jako Play Ice Cubes, Raiden 1944, Frozen Bubble, Tetris, Bomberman, Sliding Blocks.... a aplikace Yahoo, MSN nebo Weather. K dispozici zatím není žádný webový/emailový prohlížeč, ale co není může být. Hry jsou pěkně graficky propracované s veškerým komfortem, tj. intuitivní ovládání, pěkné grafické prostředí, vibrace + zvuky.
  • HRY A APLIKACE - Viz JAVA
  • SOCIÁLNÍ SÍTĚ + MESSENGERY - Bez problému pracuje MSN, Yahoo i Skype. Problém je u Facebooku s nedostatečnou pamětí (hláška Insufficient Memory), tato hláška se objevuje poměrně často. Twitter má zase problémy s přihlášením.

UŽITEČNÉ FUNKCE:
M1 zvládá základní organizační funkce, jako kalendář s možností připomínek, poznámky a úkoly. Dále je to hlasový záznamník, opakovaný budík, světový čas, převodník měn a kalkulačka. Celkem kvituji přítomnost svítilny, nikdo neví, kdy se bude hodit. Avšak pozor aktivovat ji můžete pouze v případě, že je telefon zapnutý.

BATERIE A JEJÍ VÝDRŽ:
Baterie o kapacitě 1600 mAh mi během testování vydržela na jedno nabití asi 3- 4 dny. Je pravda, že jsem telefon byl během testování enormě zatěžován, připojením k internetu, stahováním, přehráváním filmů.... Doba nabíjení telefonu je asi 3-3.5 hod.

ZÁVĚR:
Pokud jste ochotni akceptovat absenci české lokalizace a drobné chybičky možná je M1 to pravé pro vás. Za $62.19 = asi 1181Kč dostanete mobilní telefon s nádechem luxusu, jednoduchým ovládáním s nemalým portfóliem funkcí a skvělou QWERTY klávesnicí.

Album fotografií mobilního telefonu M1 : FOTO OF M1

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama