VODAFONE 945 - VELKÁ RECENZE

18. března 2011 v 15:05 | Jan Cicálek |  VODAFONE

VODAFONE 945 - VELKÁ RECENZE

Za zapůjčení přístroje děkuji Vodafone CZ
ÚVOD:

Vodafone 945 je dalším modelem v síti Vodafone, který pro něj vyrobila čínská firma ZTE. Věřte, že se nejedná o žádné ořezávátko a 945 je víc než jen pouhý telefon, ale chytrý mobil jehož pohonem je operační systém Android OS 2.1 Eclair. Telefon jsem dostal zapůjčený na 13dní a musím s klidem říci, že již po šesti dnech mě u něj nemohlo nic překvapit. Velkým plusem je jednoduchost ovládání, velké množství aplikací a her pro Android dotupných zcela ZDARMA a v neposlední řadě i celkem příjemná cena. Za nedotovaný přístroj u Vodafone zaplatíte 4177Kč, což plně vyjadřuje poměr kvalita - cena.

POPIS TELEFONU:

945ka je telefon klasické konstrukce s dotykovým ovládáním. Celou přední stranu přístroje zabírá displej v jehož spodní části najdete 4 softwarová tlačítka pro přístup do menu, SMS, emailu a uskutečnění hovoru. Pod ním jsou pak další 3 hardwarová tlačítka: domů, menu (zjednodušené menu (tapeta, nastavení, přidat - např. zástupce, widgety, složky a tlačítko pro "skok" zpět). Na zadní straně je čočka fotoaparátu, blesk + reproduktor. Do zadního krytu je též vybroušeno logo Vodafone čímž je jen podtržena příslušnost telefonu. Na pravé straně je červené tlačítko pro vyhledávání a rychlý přístup k fotoaparátu. Vlevo to jsou kelébkové tlačítko pro ovládání hlasitosti a zdířka pro microUSB konektor. Nahoře tlačítko pro zapnutí/vypnutí telefonu plus audio jack 3.5 mm a konečně dole najdete pouze "dírku" mikrofonu.

TECHNICKÁ DATA VE ZKRATCE:

Pracuje na frekvencích 900 / 1800 / 2100 Mhz a pro připojení k internetu můžete použít ty nejmodernější technologie, tím jsou myšleny sítě 3G nebo WiFi. Takže pohyb po webu je celkem pěkný kvapík, tedy do doby než vám operátor oznámí překročení dat. Rozměry telefonu jsou 109.1 x 55.9 x 14.1 mm a hmotnost je na smartphone průměrných 130 gramů. Rozlišení displeje je 240 x 400 Px a zvládá 262 tisíc barev. Jedná se 3.2 palcový (úhlopříčka 8.1 cm) kapacitní TFT displej, který je velmi citlivý. Interní paměť Vodafone 945 je 150 MB a rozšířit ji můžete paměťovými kartami typu microSDHC až do maximální kapacity 32 GB. Což značí, že s místem mít problém rozhodně nebudete. Slot pro paměťovou kartu je ukrytý pod baterií. Samozřejmostí je integrovaná GPS, bezchybná spolupráce s GOOGLE aplikacemi (je přímo nutností mít založenou emailovou schránku u Google) nebo podpora JAVA. V tomto případě ji však moc nevyužijete, jelikož se jedná o smartphone s operačním systémem Android OS 2.1 Eclair.

OVLÁDÁNÍ:

S Androidem jsem neměl problém už od samotného uvedení na trh a jinak tomu nebylo ani v tomto případě. GOOGLE prostě nezklamal :). Přístroj poskytuje pro vaši personalizaci 5 ploch + nekonečné ikonové menu, kde jsou zástupci aplikací/her/systémových "věcí" poskládány pěkně podle abecedy. Jak praktické, že? Takže rozhodně nemusíte mít strach, že by jste se v menu ztratili. Jelikož se jedná o kapacitní displej na ovládání dotykovým perem zapomeňte (tedy pokud nemáte to speciální pro iPhone). Větší problém však mít nebudete displej je dostatečně citlivý a ani jeho odezva není špatná. Občas by však dotykové pero bodlo a to při pohybu v aplikacích jako je Opera, xScope Browser...., ale s tím se dá žít. Proti WM či WP7 pohodové ovládání, chcete nastavit tapetu displeje kliknete na obrázek nastavit jako a je vymalováno, stejně tak je to i s vyzváněním. Zkrátka v jednoduchosti je síla.
VOLÁNÍ A ZPRÁVY:

VOLÁNÍ: Hlas při volání je čistý bez jakékoli zpětné vazby. To stejné platí i při příjmu hovoru, kdy je volající zřetelně slyšet.

ZPRÁVY: SMSky se na kapacitním TFT displeji píší pohodlně, jelikož softwarová tlačítka jsou dostatečně velká, takže překlepů nastřádáte jen minimálně. Toto platí pro psaní na ležato, kdy máte k dispozici regulérní QWERTY klávesnici. Při psaní na "stojáká" se však překlepům nevyhnete, není tedy nic jednoduššího než si displej "přesypat". Kdo je zvyklí psát s pomocí T9, nic mu v tom nebrání. SMS můžete ukládat do maximální kapacity 150 MB. To je velikost interní paměti.

KOMUNIKACE:

Pro připojení k internetu můžete použít GPRS, EDGE, 3G či WiFi. V případě dostupnosti sítě 3G je to celkem slušný kvapík, ale samozřejmě to něco stojí. Nejvíce jsem však využíval doma i mimo domov připojení k WiFi sítím. Což je otázkou jednoho kliku. Trošičku maličký problém jsem měl při výměně souborů prostřednictvím rozhraní bluetooth. Z jiného přístroje do telefonu data v pohodě "připlouvala", ale druhým směrem to byla tragédie. Z Android Marketu jsem si tedy nainstaloval aplikaci BLUETOOTH FILE a hned bylo po problému.
Po připojení telefonu k PC se zobrazí paměťová karta jako další výměnný disk. Pro připojení telefonu potřebujete ZTE HSUSB device.

ZÁBAVA:
 • FOTOAPARÁT - 5 MPx s bleskem. Fotky z něj však nejsou příliš realistické a občas se stává, že barevný odstín neodpovídá skutečnosti (viz foto níže). Neubráníte se ani občasnému zamrznutí fotoaparátu a pro "vyskočení" z něho vám pak pomůže pouze vrácení se do hlavního menu. I tak bych však fotoaparát zařadil mezi lepší průměr.
 • MP3/MP4 PŘEHRÁVAČ - MP4 přehrávač přehrává videa ve formátu 3GP a MP4. Ve formátu 3GP také videa nahrává. Jejich maximální rozlišení je 240 x 320 Px. Na konverzi videí pro použití v mobilním telefonu doporučuji použití programu FormatFactory nebo Free3GPVideoConverter. Tyto programy lze též použít pro konverzi do rozličných audio formátů. MP3 přehrávač je pěkně propracovaný s velkou mírou personalizace. Umožňuje vytvářet playlisty, rozdělí skladby podle žánrů, interpretů, alb bebo zobrazí ID tagy. Na levé straně telefonu najdete kolébkové tlačítko pro ovládání hlasitosti. Vodafone 945 podporuje formáty jsou MP3, eAAC+.
 • STEREO FM RÁDIO - Jednoduché, ale prakticky vyvedené rádio, kde realizujete přidání oblíbených stanic jedním tahem, abych to upřesnil. Rádio vyhledá stanici, kterou chcete přidat do oblíbených, stačí na ni podržet prst a až se frekvence zvýrazní přetáhnout ji pod ni. S tímto krokem nebude mít nikdo problém, protože 945ka vám pořád napovídá. Hraje pouze s připojenými sluchátky, které jsou součástí balení. Jedná se o klasické pecky s 3.5 mm jackem, které mě svou kvalitou příjemně překvapily, pokud by vám však z nějakého důvodu jejich kvalita nedostačovala můžete použít jakákoli jiná s tímto zakončením.
 • JAVA - Telefon podporuje technologii JAVA v2.0. Neměl jsem však díky Androidu potřebu cokoli v javě do telefonu instalovat. Vše užitečné či méně užitečné jsem našel na Android Marketu.
 • HRY A APLIKACE - Platí v podstatě to stejné co jsem napsal na předchozích řádcích. V telefonu je jen několik trial verzí her - Guitar Hero 5, Tetris Trial, Monopoly, Uno Trial nebo WWTBAM 2010 (milionář bez podpory českého jazyka). Vyzkoušel jsem pouze několik jednoduchých her např. Bubble Shooter, Frozen Bubble a z aplikací to byla samozřejmě Opera, xScope Browser, Bluetooth File, AIM Messenger či Hooters Girls (aplikace s tapetami dívek). Všechny pracovaly s 945kou naprosto bez problému.
UŽITEČNÉ FUNKCE:
 • Spousta navigačních aplikací - Navigace, Mapy, Místa, RoadSync
 • Organizační a kancelářské funkce - Prohlížeč dokumentů - DOC, Excel, Presentace, PDF, Kalendář(týden začíná pondělím), Poznámkový blok či opakovaný budík.
 • GOOGLE aplikace - Google mapy, Gmail, Youtube
 • Ostatní - Záznamník zvuku, Globální čas, Kalkulačka...
BATERIE A JEJÍ VÝDRŽ:
Baterie Li-Ion, 1500mAh se nabíjí přibližně 3hod. Průměrná výdrž při nepřetržitém připojení k internetu prostřednictvím WiFi byla 1den. Při běžném užívání to byly asi 3 - 4dny.

OBSAH BALENÍ:
 • Mobilní telefon Vodafone
 • Baterie - Li-Ion 1500 mAh
 • Nabíječka
 • Datový kabel
 • Stereo headset
 • Paměťová karta microSD o kapacitě 2GB
 • Uživatelský manuál

PLUSY A MÍNUSY:

PLUS:
 • Cena, Design, Audio Jack 3.5 mm, Android OS, GPS
MÍNUS:
 • Občasné zamrzání fotoaparátu

ZÁVĚR:
V případě Vodafone 945 je poměr cena - kvalita naprosto vyvážený. Je zde díky přítomnosti Android OS dána velká možnost personalizace, takže "sedne" naprosto každému. Takže nemám větších připomínek, a mohu ho jen doporučit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama