HTC 7 MOZART & WINDOWS PHONE 7

15. října 2011 v 11:51 | Jan Cicálek |  HTC

HTC 7 MOZART & WINDOWS PHONE 7

Za zapůjčení mobilního telefonu děkuji Microsoft Czech Republic a především Vláďovi Komjatimu.

Do rukou se mi dosud nedostal žádný z telefonů osazených "novým" operačním systémem Windows Phone 7, takže jsem Microsoft požádal o zapůjčení takového přístroje. Bylo mi vyhověno a domů mi doputoval smartphone HTC 7 Mozart. Skvělý telefon, který nemůže zůstat též bez povšimnutí, avšak prioritní bude mé malé zamyšlení právě nad operačním sytémem od Microsoftu. Ale pěkně od začátku, první by měl být vždy telefon a pak teprve jeho "hnací motor".


POPIS TELEFONU:
HTC 7 Mozart disponuje velmi kvalitním zpracováním a taktéž použitím kvalitních materiálů - "kovu". Jen dvě třetiny zadního krytu jsou tvořeny pogumovaným plastem. Avšak ani v tomto případě není hmotnost přístroje nijak přehnaná a při rozměrech 119 x 60.2 x 11.9 mm váží průměrných 130 g.


Trošičku si to usnadním a místo dlouhého vypisování, raději přiložím obrázek. Tím jsem vám vlastně popsal celou přední stranu telefonu HTC 7 Mozart (jak jednoduché).


Zadní strana přístroje je osazena čočkou 8MPx fotoaparátu, xenonovým bleskem a reproduktorem. Samozřejmostí je přítomnost loga výrobce telefonu, tedy HTC a poskytovatele operačního sytému Microsoft Windows Phone. Celá záda telefonu vypadají jako by byla tvořena ze třech částí, avšak není to pravda. K baterii a SIM kartě se dostanete po vysunutí spodní třetiny zadního krytu (jen tuto část zad telefonu lze odsunout). Slot pro paměťovou kartu by jste však hledali po obvodě telefonu či pod zadním krytem marně, telefon disponuje pouze interní pamětí o kapacitě 8GB. Paměťové karty nejsou podporovány.

O TELEFONU:
HTC 7 Mozart je nadupaný funkcemi až po okraj a jen těžko u něj budete hledat nějakou slabinu. Jedinou slabinou je nemožnost rozšíření interní 8 GB paměti o paměťové karty. Pracuje se sítěmi GPRS, EDGE, 3G či WiFi takže data pro něj nejsou žádný problém. Ozvlášť WiFi je hodně citlivá na signál, takže jsem měl dostatečný signál i tam, kde ostatní značky selhávaly. Pohyb v menu je svižný, je to dáno i operačním systémem a použitým hardware. Za měsíc testování, po který jsem měl HTCéčko k dispozici jsem nezaznamenal jediný samovolný restart telefonu, ani jeho zamrznutí (to se stává málokdy). Rozložitý 3.7 palcový kapacitní displej má rozlišení 480 x 800Px, podporuje technologii multi-touch a disponuje 16 milióny barev. To je prostředí jako stvořené pro internet či média. MP3/MP4 přehrávač podporuje širokou škálu hudebních/video formátů. Video můžete nahrávat v rozlišení 1 280 × 720 Px a požitelné formáty jsou 3GP/MP4/H.263/H.264/WMV9 u hudby budete mít k dispozici zase tyto formáty MP3/AAC+/WAV/WMA9. Sluchátka (špunty) přiložená v balení jsou celkem kvalitní, pokud by vám však z nějakého důvodu nevyhovala můžete klidně použít jiná zkončená 3.5mm jackem. Fotoaparát v telefonu s rozlišením 8 MPx, xenonovým bleskem a mnohými pokročilými funkcemi se řadí též k těm lepším. Fotky jím pořízené jsou "realistické" a špatně na tom nebudete ani s těmi pořízenými za horších světelných podmínek. Samozřejmostí je přítomnost asistované GPS s Bing Maps, kancelářské aplikace (Word, Excel, PowerPoint, Organizér, Budík). Cena za HTC 7 Mozart se v současné době pohybuje v rozmezí 7450 - 11942Kč ( zdroj http://heureka.cz ). Což je za takto vybavený telefon přiměřená cena.

FOTOGRAFIE POŘÍZENÉ MOBILNÍM TELEFONEM HTC 7 MOZART :

MICROSOFT WINDOWS PHONE 7:
Operační systém Windows Phone 7 byl hlavním důvodem, proč jsem si HTC 7 Mozart půjčil. Byl jsem hodně zvědavý, na to co vývojáři Microsoftu vytvořili a to z jednoho prostého důvodu, tím byla má negativní zkušenost s Windows Mobile 6.1 a 6.5. V těchto systémech bylo hodně nelogického, namátkou uvedu komplikované nastavení datových profilů, kostrbaté nastavování tapety, vlastní melodie jako vyzvánění či poměrně časté "zasírání" registrů.

U Windows Phone 7 je vše jinak, tak jednoduchý systém jsem ještě neviděl. Rychlý náběh systému i to "divné" prostředí Metro se mi líbí. Prostředí je variabilní, což značí, že do něj můžete přidávat zkratky pro přístup k nejpoužívanějším aplikacím, měnit barevné zobrazení, případně volit barevný podklad mezi černou a bílou barvou. Hlavní menu ikon včetně jejich popisu je abecedně poskládáno. Takže se v něm rozhodně neztratíte. To stejné platí i pro veškerá nastavení, například o funkční připojení k síti se systém postará sám, odinstalace programů nebo nastavení vlastního obrázku na pozadí je otázkou jednoho či dvou kliků . Avšak není vše bílé jak se zdá.....

Nevadí mi anglická pouze lokalizace a absence flashe, toto řeší aktualizace na verzi 7.5 Mango (dosud mi ještě nepřišla nabídka na upgrade), ale například téměř nepoužitelné bluetooth, které nemůžete použít pro přenos souborů mezi telefon - telefon, telefon - PC. Rozhraní bluetooth tak využijete pouze pro komunikaci mezi telefonem a bluetooth sluchátkem, což se mi zdá málo. Dle vyjádření Microsoftu je tomu tak, aby nedošlo ke znehodnocení telefonu (zneužití operačního systému) přijmutím infikovaného obsahu. Z toho logicky vyplývá, že podobně jako u Apple můžete veškerý multimediální obsah synchronizovat pouze přes kabel a to s použitím programu Zune. Tento je perfektně propracovaný a co kvituji především má českou lokalizaci. Není žádný problém se v Zune orientovat a synchronizovat veškerý multimediální obsah právě přes něj. Je to opravdu jednoduché. Co se týče kontaktů,tady není problém a kliďánko je můžete naimprotovat do telefonu i z účtu na Google. Další problémek vyvstane v případě použití vlastní empétrojky jako vyzvánění nebo tónu SMS, nemusíte to ani zkoušet nastavovat, prostě to nejde. Taktéž je to i s ukládáním příloh obsažených v emailu, ano operační systém vás ho nechá prohlédnout/přehrát empétrojku, ale nijak už soubor neuložíte.
To byl v kostce veškerý výpis kladů a neduhů (dětských nemocí) operačního systému Windows Phone 7. Dle mého má však operační systém od Microsoftu obrovský potenciál do budoucnosti, jen odstranit ty dětské nemoci. Jak jsem již psal 1.krok je na světě a to aktualizace na Windows Phone 7.5 Mango (dobrý počin). Bohužel na ni ještě stále čekám. Vyzkoušel jsem již několik fíglů jak ji urychlit, ale asi jsem vůči ní resistentní a půjčený telefon kvůli tomu rozhodně flashovat nebudu. Snad se dočkám???

Bohužel jsem se nedočkal, ale bylo mi slíbeno, že se "nějaký" telefon s Microsoft Windows Phone 7.5 Mango ke mě asi do měsíce vrátí. Zatím vezměte za vděk alespoň videem ze smartmanie.


Pár informací přímo z Microsoftu, k novému Windows Phone 7.5 Mango, které se zdají nejen mě důležité.

1. Nastavení vlastní melodie jako vyzvánění/tónu SMS? - vlastni melodii je mozne nastavit pouze jako vyzvaneni
2. Ukládání příloh obsažených v emailu? - prilohy jdou ukladat, ale pouze soubory Microsoft Office, tzn, Excell, Word, PowerPoint a OneNOte (ukladaji se do Office hubu, ci na SkyDrive)
3. Použitelnost BT rozhraní se stále omezuje pouze na BT sluchátko? - zustava stejne
4. Podpora flashe? - ne, v novem IE9 Mobile podporujeme HTML5 jako standard pro prehravani multimedialniho obsahu na webovych strankach
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama