Nokia Lumia 900 s Windows Phone na druhý pokus aneb co mi vadí

25. září 2012 v 17:42 | Martin Vagner, komentář: Jan Cicálek

Nokia Lumia 900 s Windows Phone na druhý pokus aneb co mi vadí

20 Září 2012

Nokia se před nějakou dobou rozhodla své úsilí nasměrovat na spolupráci s Microsoftem a jejich systémem Windows Phone. A tak po Lumii 800 spatřil světlo světa další top model, tentokrát s označením Lumia 900. Jak označení napovídá, tak Lumia 900 je v současnosti vlajkovou lodí výrobce. Neodolal jsem a rozhodl se model Nokia Lumia 900 vyzkoušet. Zde jsou tedy mé postřehy - podotýkám, že jde o funkce, které mi vadí, které nedokáži nějakým způsobem využít nebo mě značně omezují.Hned ze začátku musím říct, že již drobné zkušenosti s Windows Phone mám. V dubnu jsem měl možnost otestovat model Lumia 800 a své dojmy jsem sepsal zde. Má očekávání nebyla velká, neboť spousta funkcí a způsobů ovládání Windows Phone mi absolutně nesedí. Přesto jsem toužil vyzkoušet top model Nokia Lumia 900 s vírou, že oproti Lumia 800 se něco změnilo. Ne nezměnilo, ale pojďme pěkně po pořádku.

1. Design, vzhled telefonu
Nokia i u Lumie 900 vsadila na polykarbonátové tělo, model je stejný jako Lumia 800 jen v podstatě nabízí větší uhlopříčku. Tím je celý telefon větší a třeba mnou testovaná modrá varianta nevypadá už tak hezky jak u menší sestřičky. Každopádně dnes již víme, že na trhu se objeví další Lumia modely 820 a 920, které vsází opět na zcela totožný design. Obě novinky budou mít sice novou verzi WP 8, ale za sebe říkám, že stále stejný vzhled několika modelů bude nudit. Naprostá většina uživatelů vybírá svůj budoucí telefon také po stránce vzhledu a stejná krabička bez větších inovací určitě na prodejnosti nepřidá. Ale tohle je vážně čistě subjektivní dojem, takže to jako mínus vážně neberu.

2. Prostředí
Dlaždice, dlaždice a zase dlaždice. Svižnost telefonu se díky velmi jednoduchému prostředí upřít nedá, vše běhá jak víno, ale stačí to ke štěstí? Ne! Telefon mě po pár dnech nudí, chybí možnost jakýchkoliv inovací, prostě vše je rozpoložkované a tak si zvykni nebo odchod.

3. Vyhledávač Bing
Osobně Seznam.cz vůbec nepoužívám, ale dal bych ,,život" za to kdyby nyní v Nokii byl. Vím, že to bylo přislíbeno, vím, že tato verze vyhledávání v telefonu již měla být, ale není tam a já nevím proč. Vyhledávání s pomocníkem Bing považuji za průser roku! Je to tragédie. Jen podotýkám, že mám telefon z oficiální české distribuce.

4. Podsvícení displeje
Musím se přiznat, že čitelnost na slunci je vážně fajn, ale moc vám napomůže, když telefon odemčete a čidlo na změnu stavu zareaguji za 5 - 10 sekund. Prý jde o chybu telefonu, ale zatím se tento bug vyskytuje u všech kdo jej mají nebo měli. Nokia cz tvrdí, že je to na reklamaci. Osobně to vidím na softwarový problém a ten v servisu hned tak někdo nevyřeší.

5. Baterka
Baterka je stejně špatná jako u Lumia 800. Ale budu spravedlivý, ani s jinými telefony u konkurence nevydržím skoro ani den. Ale Lumia 900 se též zařadila do klubu, ničím v tomto směru nevyniká.


6. Aplikace
Tento problém mi prostě vadí, najdu moře aplikací, které prostě na Windows Phone nenajdete. Není to chyba Lumie od Nokie, ale to co můžete používat na iOS od Applu nebo na Androidu to je jiná liga. Namátkou jen pár aplikací, co používám pravidelně na Androidu: Waze, mBank, Livescore, Untappd, Google+, Instagram, Vodafone, gTalk, TapaTalk.

7. Notifikační centrum
Tato věc je také u WP problém. Spousta různých notifikací u aplikací chodí špatně nebo vůbec a není nikde žádné info co se za události stalo. Těch pár informací na dlaždicích je vážně málo a to nemluvím o zamčením displeji. To se vám u doinstalovaných aplikací nezobrazí zhola nic.

8. Multitasking
Zde je to pořád takové nijaké. Pět spuštěných procesů si zobrazíte, nicméně zvyk z Androidu kdy znovu vstoupím do aplikace pomocí ikonky je rázem smrtící. Aplikace se spouští znovu. A tak zapomeňte, že v aplikaci máte něco rozepsaného, o vše přijdete.
Jinak velmi rád používám aplikaci Endomondo a na pozadí se mi stávalo často, že bez udání důvodu padala. Dojel jsem na kole o kus dále, spustím telefon, aniž bych s ní cestou nějak pracoval a app je ,,down".

9. Klávesnice
Za celou dobu používání a to i u Lumia 800 jsem si nezvykl na softwarovou klávesnici. Díky většímu displeji Lumie 900 je to o kousek lepší, ale to na široko nevyužitý displej považuji za trestuhodné.

10. Fotoaparát
Zde se Nokia také příliš nepochlapila. Kvalita fotek je mizerná, konkurence od Sony nebo namátkou HTC One X jsou někde jinde. Prostě focení není na Lumia 900 radost.

11. Bluetooth
I zde jsem se setkal s tím, že mi chybí možnost odeslat soubor na jiný telefon. Vím nejde, ale udivuje mě, že služba přenesení kontaktů z jiného telefonu přes Bluetooth na Nokii funguje jak z praku. Za tuto funkci musím Nokii pochválit, líbí.

12. Zune
Já osobně nefandím podobnému programu od Applu, tento systém nahrávání multimediálního obsahu mi přijde kostnatý a předpotopní. Nakonec si zstejně zvyknete, ale pořád se musíte s něčím trápit, musíte hledat, improvizovat, ale co už.

Trochu pozitiv na závěr

Nokia Lumia 900 v balení dodává výborné gumové pouzdro. Tak dobře sedící pouzdro jsem u žádného telefonu nezažil. Nokia má tohle propracované a já dávám palec nahoru. Kladně hodnotím i fakt dobře známou svižnost telefonu, telefon se nijak nezpomaluje a rozumím ,,fans", že se jim tohle líbí. Kladný bod dávám již zmíněnému přenosu kontaktů pomocí Bluetooth, s tímto mne Nokia velmi překvapila a funguje to na jedničku.

Mimo Nokii bych pozdvihl i aplikaci Carbon, která slouží na prohlížení Twitteru. S touto aplikací jsem se dobře sžil a její užívání byla pro mě jedna radost. Více mě v tuto chvíli nenapadá ….

Tak tohle jsou mé veskrze negativní postřehy z modelu Nokia Lumia 900. Osobně mi prostě tato platforma nesedí, na mě má příliš omezení a věcí, které nedokážu překousnout. Nejsem prostě stvořený pro Windows Phone a tak si jdu zase k tomu svému. Nokii samozřejmě nepřeji nic špatného, naopak budu rád, když se tato dlouho nejoblíbenější značka vzchopí a ukáže světu, že umí dělat drobné telefony. Jen já ji díky spojení s Windows Phone nedokážu přijít na kloub a tak ji nebudu moci svou koupí do budoucna podpořit.

Závěrem můj komentář:

V mnohém s Martinem souhlasím, avšak v mnohém také ne. Co štve mě na Windows Phone 7 či 7.5 je "malá" využitelnost bluetooth. Ani já tak nedokáži skousnout nemožnost výměny multimediálního obsahu mezi TELEFON - TELEFON. Z Microsoftu mi však bylo naznačeno, že s Windows Phone 8 by už měla tato komunikační bariéra zmizet. Uvidíme. Prostředí Metro (dlaždice) se mi nezdá až tak nudné, je prostě jiné a je to jen o zvyku. Co však vím přesně, že oproti Androidu je mnohem rychlejší a také jednodušší což však není vůbec na škodu. Pokud si navíc Microsoft nějak zorganizuje ten "bordel" na Marketu nebude co řešit. V tom případě volba operačního systému Windows Phone 8 nebude vůbec špatnou investicí. Nemusíte se však vázat pouze na Nokii (osobně ji nemusím), ale můžete si zvolit např. telefony od Samsungu či HTC, kteří občas dávají operační systém Windows Phone do některých modelů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama