Sony Xperia Ion - dojmy z týdenního užívání

23. září 2012 v 10:38 | Martin Vagner

Sony Xperia Ion - dojmy z týdenního užívání

20. 09. 2012

Společnost Sony po delších peripetiích nakonec dostala zajímavý model Xperia Ion i do Evropy. Právě minulý týden vstoupil i na český trh a já jsem se mu mrknul na zoubek.
Nový model Sony Xperia Ion se alespoň na několik okamžiků stává vlajkovou lodí výrobce. Alespoň do doby než se na trh protlačí model Xperia T. Ten by měl dorazit na prodejní pulty již koncem září. Oba modely jsou si hodně podobné, ale tuto diskuzi si necháme na jindy. Nyní se zaměříme hlavně na model Xperia Ion.

Nový model Sony Xperia Ion byl představen již v lednu tohoto roku. Jenže tato verze nebyla určena pro GSM sítě a tak se neočekávalo, že by se měla objevit v Evropě. Nicméně Sony změnilo názor a oznámilo, že novinku na trh uvede i ve verzi HSPA, tedy pro evropské sítě. I tak to ale trvalo 4 měsíce než jsme si model mohli zakoupit. Osobně to nevidím jako příliš štastné řešení, neboť s již zmíněnou Xperii T jsou si velmi, ale velmi podobné a tak budeme mít na trhu dva defacto totožné modely. Proč? Je to nutné?


Ale zpět k ,,Ionu'', model se dle mě vážně povedl. Testuji černou verzi a telefonu vážně sluší. Myslím, že tohle je jeden z mála modelů, kde bych snad i mou oblíbenou bílou nepreferoval. Každopádně se ale prodává model v červené barvě a ten vypadá také velmi sexy.

Jako první mě napadá srovnání s modelem Xperia S, tedy letošním top modelem. Sony Xperia Ion je ale přece jen trošku jiná, možná také méně okoukaná, ale líbí se mi víc. Průsvitná lišta u tohoto modelu zmizela, máme na Ionu větší displej (4,55 palce) a hlavně má tlačítko ,,Power" na pravém boku. Tedy po vzoru modelu Xperia P a za sebe říkám, že je to dobře, na tak velkém displeji se telefon s takto umístěným tlačítkem lépe ovládá. Na druhou stranu u modelu Xperia Ion je tlačítko trošku malé a po hmatu se vážně špatně hledá.


Samostatnou kapitolou tohoto modelu je ale kovové tělo. To je prostě pohádka, jak telefon příjemně chladí (či hřeje ;-)) v ruce. Kov dodává telefonu jakousi vyšší přidanou hodnotu. Kladně také hodnotím pevný kryt, který není odjímatelný. Jen nahoře v zadní části najdete kus krytu (tentokrát ale bohužel jen plastového) kde se ukrývá slot na microSIM a hlavně na microSD kartu! Ano, výrobce se zase po experimentu u modelů Xperia S, P a U vrací k tradičním paměťovým kartám. Za tohle jsem vážně rád.

Jinak se ale nebojte, Xperia Ion v základu nabízí mimo podporu paměťových karet i vnitřní paměť o kapacitě 13,5 GB. Myslím, že tato kapacita bude kde komu bohatě dostačovat.


Když se mám vrátit k ovládacím prvkům, tak regulaci hlasitosti najdeme na svém místě a nemám k ní co říct, prostě klasika, vyhovuje. Naopak jsem rozezlen ze senzorových tlačítek. Už jsem o tom psal ZDE, ale nedá mi to a zase si musím ,,rýpnout". Proč jsou tlačítka Nabídky a volby Zpět obráceně než u ostatních modelů? Zvyknete si, ale proč uživatele pořád plést podobnými změnami?

Každopádně u modelu Xperia Ion jsou rovnou čtyři senzorová tlačítka. Sestavu doplňuje tlačítko Hledání. To třeba v základu není až tak potřeba, ale často se hodí třeba u vybraných aplikací, když v nich potřebujete hledat. Najednou máte tlačítko ihned po ruce a nemusíte tuto položku hledat někde v menu hluboko v nastavení aplikace.
Levou stranu pro změnu nyní opanují konektory microUSB a HDMI. Jsou umístěny vedle sebe a výrobce se opět rozhodl je zakrýt plastovou krytkou. Tentokrát zvolil krytku dlouhou, která překrývá oba konektory. Ovládá se lépe než třeba ta u Xperia S, ale osobně toho nejsem fanoušek. Krytka prostě v otevřeném stavu pořád zavazí a manipulaci s ní není žádná hitparáda.


Co se týče samotného displeje, tak jako vždy hodnotím kladně, sice trošku výraznější barvy, ale ostré a to já mám rád:-). Z mého pohledu je vše fajn stran displeje. A neopomenu ani klasiku u Sony a to precizně nalepenou folii na displeji z výroby. To je jedna velká pohádka. A zvlášt u tohoto modelu, kde displej překrývá celou přední plochu telefonu.

Poslední věcí je asi baterka, kapacita 1 900 mAh je podobná jako u předešlého modelu Xperia S. Žádný velký skok v optimalizaci Androidu u tohoto modelu nečekejte. Při větší zátěži se dostanete s bídou na jeden den. Ale to je taková klasika všech dnešních mobilů. Baterky jsou prostě totálně slabá stránka současnosti v mobilním světě.

Málem bych zapomněl na fotoaparát o kapacitě 12 Mpx. Osobně s kvalitou fotek nemám problém, standard z Xperia S je dodržen a já nemám námitek, Sony i Sony Ericsson vždy uměli krásně fotit ;-).


Samostatnou kapitolou samotného telefonu je pak operační systém Android. Ale ani zde nečekejte žádné speciality. Dokonce mě Sony překvapilo, na zahraničních webech píší, že Ice Cream Sandwich se bude do tohoto modelu ,,distribuovat" již během tohoto týdne, ale u nás se tento model prodává rovnou s předinstalovanou verzí Androidu 4.0.4. Vše běhá bez problémů, rychlost, odladěnost, nemám námitek.

Vlastně na jeden problém jsem narazil. Při svých sportovních aktivitách si velmi rozumím s aplikací Endomondo, ale Xperia Ion již o poznání méně. Během hodiny se telefon při spuštěné aplikaci Endomondo třikrát samovolně restartoval. Je to škoda, neboť třeba u modelu Xperia S jsem podobné problémy nikdy nezaznamenal. Ale například u Xperie arc pro změnu zase ano :-).


Jinak telefon softwarově nijak nevybočuje ze standardů Androidu u Sony. Jen se mi samozřejmě systém lépe ovládá díky větší uhlopříčce displeje. Prostě větší uhlopříčka není na škodu, já ji oceňuji.

Když si tak obecně na závěr obecně prohlédnu Sony Xperia Ion, tak mi vzdáleně připomíná první Android počin ala Sony Ericsson, model Xperia X10. Hlavně stran zakulacených zad si myslím je podobnost velká.

Každopádně však musím na závěr říct, že Sony Xperia Ion je povedený telefon, design je preparadoxně si myslím, že velké prodejní úspěchy slavit nebude. Spousta uživatelů prostě počká 14 dní na top novinku, model Xperia T. Ten jistě nabídne do budoucna i větší podporu a když je cena stejná.... Na druhou stranu se může stát z Xperie Ion zajímavý raritní neotřelý kousek, kterým nebude operovat každý geek a i tohle se může počítat ;-).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama