ALCATEL OT-715 - VELKÁ RECENZE S ODSTUPEM 9TI LET

16. října 2012 v 11:01 | Jan Cicálek |  ALCATEL

ALCATEL OT-715 - MANAGER Z ROKU 2003 ANEB BYLO NEBYLO

Za telefon děkuji Miroslavu Morickému, který se ho v můj prospěch vzdal.

Úvod: Dalo mi to práci, ale jsem rád, že jsem se stal po dlouhých 9letech konečně majitelem mobilního telefonu Alcatel OT-715. Tedy vše co napíši již nebude žádná teoretická úvaha ale praktická zkušenost s tímto modelem. Vždycky jsem po něm toužil, ale bohužel byl na mě v roce 2003 hodně drahý, prostě jsem si ho nemohl dovolit. Většího rozmachu se však tento managerský model nedočkal především díky špatnému marketingu Alcatelu a absenci barevného displeje, které se již tou dobou na trhu objevovaly. I tak měl co nabídnout a já se jím nyní kochám. Koupil jsem ho za symbolickou cenu ve velmi dobrém stavu s plným příslušenstvím. Takže k němu mám CD se sofwarem, nabíječku i synchronizační kolébku. Jediné co mi chybí je "drátové" handsfree s 2.5mm mono jackem. Tato věcička však nebyla součástí balení. Kupodivu je vše i po těch letech nádherně funkční.


Popis telefonu: Popisem telefonu se nemíním moc zaobírat a raději přiložím obrázek. Musím však podotknout, že na tu dobu byl design Alcatelu OT-715 nadčasový no posuďte sami (viz obrázky níže).


Na zadní straně telefonu se nachází pod krytkami zdířka pro externí anténu a zdířka pro synchronizaci telefonu s PC sériovým kabelem. Dále je to logo Alcatel a velký @. V horni části telefonu je to červené sklíčko infraportu dole je mikrofon.

Trochu technických dat: Rozměry přístroje jsou 116x43x20mm a hmotnost příjemných 88 gramů. Perlou byl 10ti řádkový modře podsvětlený displej s 4 odstíny šedi a rozlišením 100x150Px na kterém jste si mohli pomocí funkce ZOOM zvětšit velikost textu nebo např. Hrát hry v režimu landscape (naležato). Z organizačních funkcí to byl Kalendář, Organizér (1000 záznamů), Světový čas, Kalkulačka, Konvertor, opakovaný budík. Využitelné bylo hlasové vytáčení, hlasové poznámky nebo nahrávání hovoru. Každý telefon měl místo Bluetooth Infraport, který však co se týče tohoto modelu funguje bezvadně. Úskalím tohoto přenosu je však, že zařízení musí na sebe "vidět" a mohou být od sebe jen několik centimetrů.

Komunikace: Telefon pracuje pouze v GSM pásmech 900/1800MHz. Připojit k internetu se můžete pouze pomocí wapového prohlížeče ve verzi 1.2.1. I tak se mi povedlo takřka nemožné, připojit se bez problému k sociální síti Facebook (je vidět na obrázcích níže). Ano i to je s tímto stařečkem možné. Telefon lze použít i jako hardwarový modem, ve chvílí, kdy jsem byl na webu mi o tom hned dal T-mobile vědět esemeskou. Taktéž synchronizace/výměna obsahu telefonu - obrázků, polyfonních melodií či kontaktů je díky software One Touch 715 Content Manager naprosto dokonalá. Kontakty jdou synchronizovat s PC (Outlook Express, operační systém Windows XP Professional SP3) pouze pomocí sériového kabelu (kolébky) u mutimediálního obsahu si už lze vybrat, takže můžete klidně použít jak sériový kabel tak infraport. Obojí je plně funkční. Výměna mezi telefony s infraportem je taktéž bezproblémová Alcatel OT-715 jsem pároval s dalším veteránem Sony Ericsson T300 a musím uznat, že si i po letech rozumněly.Telefonování a SMS: Zvuk při telefonování je čistý, bez zpětného echa. Co je však dokonalé je telefonní seznam do kterého můžete uložit 800 vícepoložkových kontaktů. Každý kontakt může mít až 23 polí a lze k němu přiřadit i obrázek volajícího. Samozřejmě v odstínech šedi, do této podoby si ho však upraví software dodávaný s telefonem. Černobílý obrázek na modře podsvíceném displeji nevypadá vůbec špatně.

Co se týče SMS musím ač nerad přiznat, že mám s psaním na hardwarové klávesnici trošičku problémy. To vše je zaviněno častým (stálým) používáním softwarové klávesnice na mých i testovaných telefonech. Dá se na to však zvyknout i když je klávesnice u Alcatelu OT-715 trošičku tvrdší. Psát též můžete pomocí prediktivního slovníku Zi, který nezkracuje. Posílat můžete také obrázkové EMS, na eMeMeSky zapomeňte.


Zábava a Personalizace: Žádný problém. Do telefonu můžete nahrávat tapetky, spořiče obrazovky, obrázky kontaktů, polyfonní melodie (MIDI, formát MP3 ještě OT-715 neuměla). K tomu slouží software Creation Studio, který je též obsažen na CD. Melodii si tak můžete upravit/složit, stejný postup je u obrázků, kdy si obrázky do odstínů šedi převede automaticky nebo si je můžete doladit sami. Při modrém podsvícení displeje tak vypadají, no řekl bych hezky. V telefonu jsou obsaženy celkem 3 zajímavé hry Killer Expo, Run Run Run a Botwar, které mají několik stupňů obtížnosti. Díky tomu, že můžete použít displej na ležato je hraní více než pohodlné k hraní používáte klávesy 2, 5, 8, 6, 4 a taktéž zvuky, které provázejí jednotlivé hry jsou povedené. Víc her do telefonu nedostanete, psal se rok 2003 a telefon ještě nepodporoval technologii JAVA. Snad jsou ty hry v nějakém podobném formátu, jako používal pro hry Sony Ericsson - Mophun. Telefon již dávno není mezi podporovanými takže opravdu nevím.


Závěr: V té době byl Alcatel OT-715 ať chceme či ne managerskou peckou. Zvládal dokonale organizaci času, měl moc hezký design, slušný displej (i když jen černobílý), výdrž baterie byla více než slušná. Ještě teď mi s původní baterií 3dny. Nyní je to již však jen telefon pro nadšence jako já, kteří se s telefonem i po těch letech pořádně vyblbnou. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 krcho krcho | 17. března 2018 v 12:50 | Reagovat

Jojo, taky jej mám ve sbírce i s krabičkou. Cíleně jsem jej nesháněl, ale protože jsem věděl, že jde o relativně neobvyklý telefon, šel jsem do něj. Pak jsem snad už žádnou nabídku na prodej nezaregistroval a to už je bratru tak 7 let.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama