LG Optimus 4X HD – šedá myška umí kousat

7. prosince 2012 v 9:13 | Martin Vagner |  LG

LG Optimus 4X HD - šedá myška umí kousat

06 Pro

Společnost LG na poli mobilních telefonů figuruje již několik let a daří se jí střídavě. Nejde o žádného nováčka, přesto je tato značka v českých luzích a hájích maličko přehlížena. Jednoznačně neprávem, což dokazuje jejich poslední top model s označením Optimus 4X HD.


Byl jsem osloven agenturou, která se stará o značku LG v České republice, abych si vyzkoušel top model tohoto korejského výrobce s označením Optimus 4X HD. Dlouhá léta se věnuji telefonům Sony (dříve Sony Ericsson) a nyní také inklinuji k značce HTC, tedy značkám, které se věnují velmi intenzivně smartphonům s operačním systémem Android. Neváhal jsem proto ani chvilku a chtěl si vyzkoušet i top model od konkurence.

LG Optimus 4X HD má vcelku dlouhý krkolomný název, ale je to věc zvyku, za 14 dní testování mi to už nijak nepřijde a když mě o půlnoci vzbudíte, tak vám jeho jméno odříkám na počkání. Daleko důležitější než název je však to co se skrývá v té černé obdélníkové krabičce. Model Optimus 4X HD dostanete v designově povedeném balení a spolu s telefonem získáte jakousi standardní nabídku příslušenství. Jednak je to nabíječka s výstupním proudem 1,2 A, která má na těle USB konektor. Do něj připojíte přibalený datový kabel, který samozřejmě využijete i pro spojení s vaším počítačem. Dále nechybí klasická špuntová sluchátka. K jejich kvalitě nemám výhrad, jde o standard, která se nijak neliší od konkurence. U samotných gumových špuntů bych však uvítal balení různých velikostí, tak jak to léta již využívá Sony potažmo Sony Ericsson. Posledním příslušenstvím, které však potěší nejvíce jsou dva NFC tagy. Je fajn takto propagovat užívání této vcelku nové technologie. Osobně bych ale spíše uvítal NFC tag v plastovém provedení. LG přibaluje tyto tagy ve formě papírové samolepky, takže nalepíte jednou dvakrát na určité místo a pak nejspíše tohle příslušentsví nenávratně znehodnotíte.


Ale pojďme se podívat na zub samotnému telefonu. Nebudu zastírat, že mě design LG nikdy nijak neoslovil. Ruku na srdce, dnes je na trhu moře stejně vybavených telefonů, které se liší v drobnostech a tak vybíráte detaily, které lahodí vašemu oko. U mě to není jiné, vybrat si nabušený telefon, který vzhledem připomíná styl ,,nevzhledná krabice" není nic pro mě. A tak jsem se na rovinu trošku bál mého spojení se značkou LG, která mne v tomto směru nikdy příliš neoslovila.
A tak to také vypadalo při prvním seznámení. Design mi přišel na první pohled až příliš konzervativní. První dny jsem se tedy s telefonem trošku trápil. Jaké však bylo moje překvapení, když jsem po pár dnech na tento učesaný vzhled začal přicházet. Když k tomu připočtu i výbornou funkčnost telefonu, tak to byla prostě láska na druhý pohled. Ano design, je málo výrazný, ale nakonec to po pár dnech hodnotím jako výhodu. Žádné výstřelky, ale decentní stříbrný dvojproužek na boku telefonu, klasický hranatý tvar telefonu a jednoduchá záda říkají, že Optimus 4X HD je jen tichou myškou, která ale umí také skvěle běhat. Každopádně LG Optimus 4X HD nikoho nekopíruje, design je svůj a to je jen a jen dobře. Takže sečteno a podrženo, lásky na druhý pohled prý bývají ty pravé ;-).


V dnešní době mít telefon s odnímatelnou baterii se pomale stává raritou, nicméně jako stará škola to hodnotím kladně. Zadní kryt se sice sundává, ale jinak sedí pevně v zámcích a žádná nepříjemná vůle se nekoná. A to tady přece jde ne? Pod krytem najdeme baterii s označením BL-53QH, ale důležitá je především kapacita. Ta dosáhla na velmi slušnou hodnotu 2 150 mAh. Tato hodnota je na dnešní poměry baterií spíše z těch vyšších. Obecně však musím konstatovat, že se to na vyšší výdrži příliš neprojevuje. Používám smartphony opravdu aktivně a i když LG Optimus 4X HD dá vcelku lehce jeden celý den, tak bych si pořád v duchu přál, aby to bylo lepší. Takže při porovnání s HTC One X a baterkou 1 800 mAh nebo Sony Xperia Ion a baterkou 1 900 mAh je to výhra o pověstná prsa. Optimus 4X HD z uvedených vydrží nejvíce, ale je to vše v řádech jednotlivých procent. Ještě se zastavím u technologie SiO, kterou LG u svých baterií používá, zmenšuje velikost baterie díky vysoké hustotě článků v baterii a tak tento energetický zdroj telefonu nezabírá tolik místa.

Hned vedle baterie pak najdete ještě pod krytem tradiční mini SIM slot a vedle navíc MicroSD slot. Ano, za to dávám velké plus, místo integrované paměťové kapacity stále jednoznačně preferuji ukládat data na paměťovou kartu. Zadní kryt je zajímavý ještě jednou vlastností a to, že právě v něm je ukryta NFC anténa. K tomu slouží dva konektory těsně vedle slotu na SIM kartu.


Pokud zádní kryt telefonu vrátíte na své místo, tak nepřehlédnete v dolní části reproduktor a naopak nahoře čočku 8 Mpx fotoaparátu, kterému sekunduje přisvětlovací dioda. Záda telefonu jako taková jsou samozřejmě plastová, nicméně pogumovaný matný materiál s vroubky je perfektní na zamezení vyklouznutí telefonu z ruky. No a na otisky také zapomeňte, ty na krytu také nebudou zůstávat a to je jen a jen dobře. Naopak mne zarazilo, že telefon v pravé zadní části při větší datové náročnosti topí. Nejde o žádnou dramatickou teplotu, ale cítíte to. I když teď v zimě se to určitě na zmrzlé ruce bude hodit :).

Boky přístroje kopíruje již zmíněná dvojtá stříbrná linka ve které se ukrývá několik hardwarových prvků. První je startovací tlačítko v horní části. Já osobně bych jej bral spíš na pravém boku, ale když jsem telefon zapůjčil známým, tak to každý viděl jinak. Jedni preferovali tohle tlačítko navrchu, druzí pro změnu na boku. Takže remíza.

Tlačítka regulace hlasitosti jsou ukryta u tohoto modelu na levé straně. Pro mě vcelku nezvyk, ale proč ne. Každopádně mi však na telefonu chybí hardwarová spoušť na focení. Místa je tu dost, tak proč jej na těle telefonu neumístit. Malou náplastí v režimu focení je možnost fotit právě pomocí tlačítek na zesílení. Musíte tak vždy pamatovat, že telefon při focení otočit, tak abyste měli tyto tlačítka na pravém ukazováčku.


Krom těchto prvků najdeme ještě nahoře audio konektor a pro změnu dole zase microUSB konektor. U konektoru mi příšerně vadí, že každý výrobce jej jinak otočí, takže když máte doma více telefonů na testování, tak si musíte pořád hlídat jak konektor natočit abyste ten v telefonu nezničili. Ale to není chyba tohoto telefonu, prostě mi tu chybí standard mezí výrobci. Přední části pak vévodí pod displejem tři senzorová tlačítka. Jejich ovládání je naprosto bezproblémové, ne každý výrobce si s těmito tlačítko umí poradit. LG Optimus 4X HD má jejich ovládání zvládnuté na jedničku. K tomu lze ještě kladně ohodnotit i možnosti nastavení podsvíceni co najdete v menu.

Naposledy jsem si nechal záměrně displej. Ten je IPS technologie při velikosti 4,7 palce a rozlišení 1280 x 720 pixelů. Tedy v současnosti to nejlepší co si jen dokážeme představit mezi displeji. Přestože jsem z počátku měl problém s automatickým nastavením jasu, které bylo na můj vkus až příliš ostré, tak jsem si časem zvykl a říkám, že LG Optimus 4X HD má výborný displej s věrnými barvami a pozorovacími úhly. Vedle HTC One X jasní vládci v tomto směru.


No a pojďme na uživatelské prostředí. I zde je spousta věcí o kterých bych se rád zmínil.

Líbí se mi, že ihned při prvním spuštění se LG Optimus 4X HD zeptá zda chceme používat mobilní data. Dnes je to sice u smartphonů vyloženě nutnost, nicméně i mě se stalo, že jsem na pár dní vložil nedatovou SIM do některého z testovaných telefonů a hle, on si v klidu tahal data na pozadí a výsledkem byla faktura na data za 400,- Kč. Zde tomu velmi lehce zamezím.

Myslím, že není třeba zastírat, že poslední modely LG neměly příliš dobrou pověst stran aktualizací nových verzí Androidu. Ať se vám to líbí nebo ne, tak je to prostě trend a uživatel, který si koupí telefon, tak chce i po měsících užívání slušnou podporu s vydáním novějších verzí Androidu, který se stále vyvíjí. Při předávání testovaného telefonu jsme byli ujištěni, že v budoucnu se systém aktualizací změní, že updaty budou. Věřím tomu, že to tak bude, přesto mám hned po spuštění jednu výtku. Sice jsem se po dobu testování dočkal dvou menších updatů telefonu, většinou šlo ale o optimalizaci výkonu, případně odladění drobných chybiček, nicméně verze Androidu zůstala stejná. Ta je totiž verze 4.0.3. Není to nic dramatického, Ice Cream Sandwich dnes nemá ještě moře modelů, ale proč proboha má LG Optimus L9, vyšší verzi Androidu než testovaný Optimus 4X HD? Optimus L9 pracuje s verzí 4.0.4. a Optimus 4X HD má Android 4.0.3.


Ale pojďme přímo do víru uživatelského prostředí. To nazývá LG jako Optimus UI a já mu defacto nemám co vytknout. Poslední dobou jsem si prošel všechny top značky a jejich uživatelské nádstavby a nechápu co lidem na tom vadí. Nejinak tomu je i u Optimus UI, které telefonu nic neubírá, nezpomaluje a naopak přidává slušnost uživatelskou nádstavbu. Líbí se mi třeba možnost projíždění základních obrazovek nebo přímo menu v režimu ,,kolotoč" :-), tedy nabídku lze jedním směrem procházet pořád dokola. Na posledním stránce je prostě nezaseknete a přesunete se zase na tu první. Na to u někerých modelů konkurence zapomeňte a pokud máte nainstalovaných více aplikací, tak je to celkem průser procházet tam a pak se zase vracet.

Prostředí telefonu je vážně velmi svižné a ani po 14 dnech a nainstalování spousty aplikací se nic nezměnilo. Jen mě udivuje jedna drobnost a to, když po vstupu do menu se sem objeví okno Načítání. Svítí na displeji asi sekundu, ale nechápu s čím mám čtyřjádrový telefon v takovém okamžiku problém. Myslím, že tohle by odladit vážně šlo.


Grafická nádstavba nabízí spoustu drobných fičurinek. Jednou z nich je třeba QuickMemo, tedy program na screen obrazovky (lze provést kdykoliv stiskem obou tlačítek hlasitosti), do kterého si ale můžete dělat poznámky psaním přímo na displeji. Jinak pokud chcete pořídit klasický screen, tak funkce, která je od Androidu 4 funguje i zde. Tedy současný stisk tlačítka power a snížení hlasitosti.

Krom QuickMemo najdete v menu i aplikace LG Tag+, která slouží na správu vašich NFC tagů. Tento program využijete hojně, zvlášť když v balení najdete již zméněné dva NFC tagy. V menu také narazíte na aplikaci SmartShare na sdílení multimediálních souborů pomocí DLNA, dále RemoteCall Services, službu na vzdálené ovládání vašeho telefonu anebo Smart World,program na nákup a stahování aplikací. Fajn se jeví i aplikaci na zálohu a obnovení vašich dat.

Uživatelské prostředí také umožňuje měnit témata, kdy se vám změní i design ikonek. Nemůžu si pomoct, ale vybrané ikonky mi prostě přijdou až příliš jednoduché. Natěstí změnou tématu jsem si rychle vybral. Je fajn, že si lze jednoduše změnit i třeba funkce či zobrazení zamykací obrazovky. Takové drobnosti jako jsou rychlé ikonky v notifikační liště nebo procenta baterie v horní liště také potěší. Optimus UI mi přijde povedené, majitel telefonu získává slušnou uživatelskou nádstavbu, která je ku prospěchu věci. Na spoustu podobných drobností, které potěší narážím každý den při užívání.
Samostatnou kapitolou je fotoaparát. Líbí se mi bohatá paleta funkcí a nastavení, naopak se někdy stává, že start je pomalejší. Také fotografie nejsou z těch nejpovedenějších. Při dobrých světelných podmínkách lze vykouzlit velmi slušné snímky, naopak v interieru, když je zataženo, šero či rovnou tma, je výsledná kvalita horší, vyšší hodnota šumu je znát. Jistě se v tomto směru dá spousta věcí vylepšit v příštích aktualizacích.


No a co říct závěrem? LG Optimus 4X HD mne velmi mile překvapilo. Telefon na který jsem se první dny díval tak říkajíc přes prsty mne ale na druhý pohled oslovil. Překvapoval mne každý den a neměl bych vůbec žádný problém jej plnohodnotně využívat. Nemůžu posoudit jaké byly telefony LG z dob minulých, ale Optimus 4X HD se povedl a v ničem neztrácí oproti konkurenci top modelů jednotlivých značek. K tomu totiž přináší také jednu důležitou vlastnost a tou je cena. Ta je totiž z modelů s 4,7 palcovýcm displejem v rozlišení 1280 x 720 bodů jednoznačně nejlepší. Pokud LG nadále půjde v těchto šlépějích, zlepší se podpora aktualizací, tak tu máme jednoznačnou štiku pro rok 2013. Pak je třeba se na rok 2013 v podání LG jen a jen těšit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama