Aplikace pro sport - která je ta pravá?

3. ledna 2013 v 14:59 | Jan Cicálek |  Rady

Aplikace pro sport a operační systém Android

Nápad na téma sportovní aplikace pro zařízení s Android OS nosím v hlavě již nějakou dobu. Sám jsem vášnivým cyklistou a příležitostným běžcem takže se na tyto aplikace kouknu především cyklistickýma očima. Celkem se tak zaměřím na 7 aplikací od těch nejjednodušších až po ty nejnamakanější. Začnu tou úpně nejjednodušší aplikací pro běh a chůzi.

WalkMate
WalkMate je úplně ta nejjednodušší aplikace pro primárně určená pro chůzi, občas ji však používám i pro běh je však třeba k ní mít na ruce stopky. WalkMate je aplikace o velikosti 1.9MB. Jak vidíte moc nastavení však nenabízí, co však k jejímu životu nepotřebujete, je mít po celou dobu výkonu zapnutou GPS. Při prvním spuštění v aplikaci zadáte jen svou hmotnost, délku kroku a jednotku vzdálenosti. Pak ji lze hned používat. Své výkony můžete samozřejmě sdílet prostřednictvím všech dostupných sociálních sítí, emailu..... Občas tuto aplikaci používám pro běh. Po výkonu mi ukáže vše potřebné - kilometry, spálené kalorie, čas mám pak samozřejmě ze stopek. Tyto údaje pak manuálně zadám např. do Endomonda, které si již přiřadí vše potřebné a mám tak optimální log bez "šizení", který je rázem viditelný pro každého.


MOVE!BIKE COMPUTER
Tohle je již opravdu první apka pro cyklisty o velikosti pouhých 645kB. Co je na ní tak zajímavého? Jednoduché ovládání s minimem nastavení. Log, který je touto aplikací vytvořen nejde sdílet prostřednictvím sociálních sítí ani není viditelný nikde na webu. Vytvořený log ve formátu GPX tak musíte "dostat" do PC či uploadovat přímo z telefonu do pokročilejších Sports Trackerů aby se stal přístupným i pro ostatní. Na druhou stranu se jedná o jednu z těch méně žravých aplikací.


MY TRACKS (MOJE TRASY)


My Tracks je aplikace, kterou občas používám i já. Její velikost 2.64MB a je to již jedna z těch pokročilejších aplikací. Umí jednu věc, kterou jiné Sports Trackery neumí, o této vlastnosti ví pravděpodobně jen málokdo. Když vám dojde během cvičení baterie a vy sebou máte čirou náhodou druhou baterii stačí ji jen vyměnit a log pokračuje dál. Moc dobrá vychytávka. Logy z této aplikace lze sdílet prostřednictvím sociálních sítí. Viditelné jsou pak v Google Mapách, dokumentech Google... Podporuje formáty GPX, KML, CSV a TCX. Pracuje též s přídavnými zařízeními snímající tepovou frekvenci jako Zephyr HxM, Polar WearLink Bluetooth..... Rozhraní aplikace je přehledné a její ovládání více než pohodlné i pro úplné začátečníky.STRAVA CYCLING


Strava Cycling je aplikace o velikosti 5.49MB u které se již delší dobu nějaký větší update také nekoná. Jedná se o aplikaci oblíbenou především u američanů. BTW našel jsem tam i Meredith Miller, která v současné době brázdí evropská cyklokrosová kolbiště a logy přes Stravu sdílí pravidelně. Kupodivu aplikace v telefonu je hezčí, přehlednější a oranžová jí opravdu sluší. Naproti tomu webové rozhraní by již opravdu potřebovalo nový kabátek. Přiznám se, že webové rozhraní se mi nelíbí vůbec nelíbí a ani jeho rozložení mě nevyhovuje. Ovládání aplikace je však jinak přehledné, free verze ovšem nabízí jen to základní. To je, vytvoří log se všemi informacemi, které pak pošle na webové rozhraní. Sdílení na sociálních sítích je již považováno standard a není tomu jinak ani u této aplikace. Pokud si však budete chtít připojit snímače tepové frekvence...., budete si muset muset zakoupit plnou verzi. Hlavní výhodu vidím především v nenáročnosti aplikace na provoz. Pro běžného cyklistu je však Strava Cycling naprosto dostačující aplikací.


SPORTS-TRACKER


Sports-Tracker je aplikace, kterou jsem dlouhodobě používal a do těch 4.17MB se toho vešlo opravdu hodně. Jedná se o free aplikaci, která nabízí nadstandard, tzn. ještě o stupínek více než placené verze Runtastic nebo Endomondo. Nemohu se však ubránit dojmu, že byla "stvořena" pro Android OS 2.3 GB, jelikož od v4.0.x ICS se již začínají u některých značek, modelů vyskytovat problémy s nestabilitou, občasným padáním a lovením GPS signálu. Ve verzi 2.3 jsem tyto problémy neměl. Jak to tak vidím update je v nedohlednu, kdoví jestli vůbec nějaký bude. Nicméně aplikace i webové rozhraní je zpracováno více než perfektně a orientace vně je absolutně v pohodě, design na jedničku. U Sports-Trackeru jsem využíval především "focení", kdy za běhu aplikace vytvoříte fotku a ona se vám ukáže na mapce v místech, kde byla pořízena (viz screen níže). Toto je vhodné především u delších výletů nebo si jen chcete ono místo zapamatovat. Další z vynikajících věcí je je možnost úpravy logu přímo v telefonu, pojmenování trasy...... Takto provedená úprava se samozřejmě promítne i na webu. Přesně nevím jak je to s přídavným zařízením (snímač tepové frekvence....) jelikož ho nepoužívám, ale traduje se, že Sports-Tracker je kompatibilní pouze se "svým zařízením". Lze si též nastavit automatické sdílení Facebook, Twitter nebo sdílení zakázat. Nemusíte však sdílet vůbec nic a necháte si tak logy viditelené pouze pro vás. Jedná se, ale o trošičku žravější aplikaci, avšak nebýt problémů popsaných výše nejspíše bych Sports-Trackeru zůstal věrný dosud.


RUNTASTIC


Velikost aplikace Runtastic je 10.67MB a cena PRO verze je 124.90Kč. Což není zrovna málo, vyplatí se tak počkat na akci za korunu. Tuto aplikaci jsem však nijak aktivně nepoužíval, nějak mě neoslovilo rozhraní aplikace. Na můj vkus nepřehledné, přičemž free verze je od té palcené značně okleštěná. Webové rozhraní je již o dost přívětivější i graficky hezky provedené. Můžete ho tak používat stejně jako sociální sítě, od toho tam je řádek, "Jak se Vám vede po tréninku?". Viz obrázek níže, můj status "Na pohodu. Jen trošičku bolí koleno". Stejně jako Sports-Tracker umí během tréninku pořízené obrázky přiřazovat k místům na mapce. V případě Runtasticu je možné automatické sdílení nejen na Facebooku a Twitteru, ale i na G+ :-). Logy můžete vkládat ručně, importovat i exportovat GPX. Překvapila mě jedna věc, Runtastic je též kompatibilní s "hodinkami" SmartWatch by Sony. Prostě klasika.


ENDOMONDO SPORTS TRACKER


V současné době používám Endomondo ve verzi PRO. Koupil jsem ji za kačku. Po posledních updatech se hodně zlepšilo prostředí aplikace i webového rozhraní. Jediné, co se mi na webovém rozhraní nelíbí je "vyskakující okno" pro úpravu logu. Též mi hodně chybí moje obrázky na mapce (pořízené během tréninku) nebo úprava logu skončeného tréninku přímo z aplikace telefonu, snad se tohoto vylepšení dočkáme s dalším update. Endomondo mám nyní čas zkoumat blíže jelikož ho používám pravidelně. Jak jsem kdesi napsal, že Endomondo "krade" kilometry tak vina není jen na straně aplikace, ale i na používaném telefonu, ať tak či tak s cyklocomputerem se málokdy shodnou. Též se nevyhnu občasným problémům s GPS signálem, avšak po posledním update je to už lepší. Všechny své logy mám nastavené na automatické sdílení s Facebookem. Občas potřebuji některý z mých logů stáhnout ve formátu GPX což také není žádný problém. Kdo používá měřič tepové frekvence, hodinky SmartWatch může být v klidu, aplikace tato zařízení podporuje. Abych vydržel s baterií telefonu co nejdéle používám Power Low režim (dostupný jen ve verzi PRO). Vše podstatné co pro svůj cyklistický (sportovní) život potřebuji, ale splňuje dokonale. Takže v manuální evidenci svých výkonů již nemusím být tak pečlivý jako dříve a o veškerou agendu, statistiky si tak v pohodě obstará Endomondo samo. Navíc se ještě můžu štychovat s kamarády, kdo je na tom líp.


Aplikací pro sport a volný čas nejdete na Google Play nepřeberně a to jak free, tak těch placených. Těchto 7 aplikací jsem vyzkoušel na vlastní kůži. Takže článek, který jsem stvořil berte jako mé malé rozjímání o nich. Jsem si jist, že se ve všem neshodneme, ale o tom to je.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama