KONZERVATIVNÍ PRACANT LG Optimus 4X HD (P880)

4. ledna 2013 v 16:06 | Vít Skopal |  LG

KONZERVATIVNÍ PRACANT LG Optimus 4X HD (P880)

Naskytla se mi možnost vyzkoušet top model roku 2012 od společnosti LG.
Za zapůjčení děkuji Martinu Vagnerovi.


1. TROCHU TECHNICKÝCH ÚDAJŮ

Rozměry v mm: 132,4 x 68,1 x 8,9
Hmotnost v g: 133
Systém: Android 4.0.3 (ICS)
Displej: IPS/TFT HD / 1280 x 720 pixelů / 4,7 palce
Procesor: Tegra3 1,5Ghz QUADCORE (ARMv7 rev 9) CPU
RAM: 979 MB
Paměť: (int./ext.): 12,2 GB / MicroSDHC/XC až 64 GB
Fotoaparát: 8 Mpx, 3264 x 2448 px, blesk: LED dioda
Druhý fotoaparát: 1.3 Mpx
Poloha: A-GPS, GPS
Baterie: Li-ion 2150 mAh
Konektory: MicroUSB, jack 3.5 mm
Jiné: NFC, FM rádio, videohovory

2. PRVNÍ DOJEM

Černý kvádr s ostře zaoblenými rohy, po obvodu dva stříbrné proužky, mezi kterými na levé straně lehce vystupují tlačítka hlasitosti, na vrchní straně "power" tlačítko a audio konektor, na spodní straně micro USB. Nikde nic nevyčnívá, nikde nic neruší.

Zadní kryt je vroubkovaný a jakoby pogumovaný, tudíž na něm nenajdeme otisky prstů. Telefon v ruce působí lehkým dojmem, dobře se díky tvaru drží. Konstrukce je pevná, jen na pravé straně při "osahání" telefonu mi přišlo, že se dva stříbrné proužky jakoby promačkávaly, ale při používání jsem to nepocítil.

3. ZAČÍNÁME

Po otevření zadního krytu vidíme slot na mini SIM, také na micro SD (za mne velké plus) a dva kontakty propojující telefon se zadním krytem, ve kterém je anténa NFC.

Zapínací tlačítko je na horní hraně telefonu, osobně preferuji tlačítko na pravém boku a ani po dvou týdnech jsem si nezvykl, nicméně podle reakcí na Twitteru je tahle volba dosti žádanou variantou, ale já hlasuji za boční tlačítko, které mi přijde přístupnější pro odemykání, jelikož pod displejem máme tři senzorová tlačítka a jako jediné k odemknutí zůstává horní "power" tlačítko.

Po zapnutí telefonu a výběru jazyka, se telefon zeptá, jestli chceme zapnout mobilní data, WiFi nebo prozatím nic nezapínat, tahle volba se mi moc líbí, než když se telefon automaticky připojí přes mobilní data a ihned stahuje a stahuje.

Po dokončení přihlášení na nás vykoukne hlavní plocha. Displej mě překvapil svou jemností a čistým zobrazením. Ten displej je prostě úžasný.

4. PROSTŘEDÍ

Prostředí LG Optimus UI je svěží a velmi se mi líbí, možná také proto, že mi hodně připomíná TouchWiz stávajících Samsungů.

Stahovací roletka má v základu rychlé přepínače, které si sami můžeme nakonfigurovat a poskládat dle našich potřeb.

Velmi se mi líbí přidávání zástupců a widgetů na plochu. Buď na ploše podržíme dlouze prst nebo klikneme na "+" v pravém horním rohu displeje, otevře se nám nabídka a pohodlně si můžeme vybírat co a na kterou obrazovku přidáme. V základním launcheru máme 7 obrazovek. V nastavení si můžeme vybrat ze 4 témat, které změní základní ikony vestavěných aplikací, dále si můžeme vybrat jakým stylem se bude měnit posouvání mezi plochami.

Kladně hodnotím také položku "Restartovat" ve vypínacím menu, byť jsem ji vůbec nepoužil, ale občas se může hodit. Myslím, že tohle se už naučili téměř všichni výrobci, kromě Googlu.
Zástupce můžeme sdružovat do složek, které dále můžeme roztáhnout dle potřeby, opatřit názvem a vybrat z deseti různých barev. Dále se mi velmi líbí možnost změnit zástupce na widget přímo na ploše jednoduchým podržením a roztažením ikony, škoda, že tahle fičurka funguje jen u nativních aplikací (kalendář, poznámka...), můžeme změnit ikonu zástupce, buď z nabídky ikon nebo fotkou z galerie či foťáku (tohle lze u jakékoliv aplikace).Velice se mi líbí styl odemykání - tapnutí a tažení libovolným směrem, nastavení vlastní tapety na odemykací ploše, možnost nastavení z pěti různých widgetů (datum + čas, datum + čas + kalendář a kombinace) a nastavení čtyř různých aplikací, ke kterým chceme mít rychlý přístup, kdy přímo tapnutím na ikonu a tažením ji spustíme.
5. BATERIE

Baterie sice patří do kategorie s vetší kapacitou (2150 mAh) ovšem na výdrži se to moc neprojevuje, zde si zřejmě vybírá daň vynikající displej. Při mém běžném provozu jsem měl výdrž kolem 10 hodin, při troše šetření 15 a jednou přes vánoční svátky, kdy jsem spíše jen "byl online" (několik hovorů a SMS a občas se podívat na TW a G+) tak 32 hodin. Ale ten displej za to stojí.

6. SYSTÉM, FOTOAPARÁT A DISPLEJ

Aktuální systém v telefonu je ICS ve verzi 4.0.3. Telefonu by podle mého názoru více slušel Jelly Bean, nicméně LG si dalo záležet a je perfektně odladěn, nikde se mi nezasekl a nebylo třeba žádného restartu, prostě čtyřjádro je poznat, ovsem také negativně a to, že při větší zátěži, či hraní her se dost zahřívá, v zimě to až tak nevadí, ale nějak si to nedokáži představit v létě.

Fotoaparát mě dost zklamal, má sice rozlišení 8 Mpx, ale jakmile bylo více šero, Galaxy Nexus fotí o hodně lépe, za příznivých podmínek, ten rozdíl není moc viditelný, ale při bližším zkoumání je poznat.

Displej je prostě skvělý, v porovnání AMOLED u Galaxy S3 a Galaxy Nexus je IPS jednoznačně lepší. Velice mile mne překvapila možnost nastavit si referenční hodnotu podsvícení displeje při automatické změně jasu. Ještě jedna věc se mi líbí proti Nexusu a to, že senzorová tlačítka jsou pod displejem a tudíž neubírají místo z displeje, ze začátku jsem měl strach, že mi bude vadit, když jsou blízko spodní hrany a jsem rád, že se mé obavy nepotvrdily.


7. OSTATNÍ

Z předinstalovaných aplikací bych rád zmínil:
Backup - aplikace pro zálohování a obnovení telefonu, při vložené SD kartě si můžeme vybrat kam se záloha uloží (interní / externí) a dále co vše chceme zálohovat (aplikace, domácí plocha, kalendář, kontakty, nastavení systému, seznam volání, zprávy SMS, záložky prohlížeče) zálohu si můžeme také naplánovat (denně, týdně, dva týdny, měsíčně).

RemoteCall Service - aplikace pro zapnutí vzdálené podpory (nevyzkoušeno).

LG SmartWorld - po registraci a přihlášení zde máme takový druhý obchod Play s výběrem zřejmě toho nejlepšího, či pravděpodobně nejstahovanějšího z oficiálního obchodu.8.ZÁVĚR

PLUSY
  • perfektní displej
  • nastavení referenční hodnoty pro automatickou změnu jasu
  • odladěný systém
  • Tegra 3
  • slot na micro SD karty
  • nádstavba Optimus UI

MÍNUSY
  • fotoaparát
  • malá výdrž baterie
  • verze AOS 4.0.3 ICS (zřejmě jak pro koho, JB 4.2.1 na Nexu je přece jen o kousek dále)

LG Optimus 4X HD je vynikající telefon s perfektně vyladěným systémem a velkými možnostmi úprav podle vlastního uvážení. Na první pohled vzhledem sice moc nezaujme, jenže po pár dnech si jej zamilujete.

Převážně kvůli jeho vzhledu a vestavěným aplikacím, na zálohu telefonu a možnost připojení vzdálené podpory, si jej dokáži perfektně představit v saku nejednoho podnikatele, či jako firemní telefon pro top management větších firem, nicméně díky jeho ceně (od 8.500,- akt. k 4. 1. 2013, zdroj Heureka!) to může být telefon pro ty, kteří za top model nechtějí dávat více než 10t. Kč, ale také pro ty, kteří chtějí telefon na hry, pro které je také předurčen.

Pokud se společnost LG poučí z chyb minulosti ohledně slibů s aktualizacemi a pro 4X HD vydá Jelly Bean, bude telefon dlouhou dobu bezkonkurenční s poměrem cena / výkon.

Autor: Vít Skopal
Plná velikost screenshotů je zde.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama