GARMIN EDGE 810 - RECENZE, 2.část

5. června 2013 v 16:55 | Petr Mikeska |  GPS Zařízení

GARMIN EDGE 810

3) VIRTUÁLNÍ PARTNER (VP)
Umožňuje na trati soupeřit např. se svým nebo cizím, dříve dosaženým výkonem.

Na stránce VP můžete vidět váš náskok/ztrátu, na stránce mapy šedá šipka ukazuje polohu VP a modrá Vaši polohu a na stránce výškového profilu šedá tečka znamená polohu VP a barevná tečka (barva se liší podle barvy zvoleného profilu) pak vaši polohu (viz obrázky u Běhů). Rychlost Virtuálního partnera můžete případně korigovat pomocí ikonek + -.

A) Můžete použít Vaše jízdy, které máte ještě v přístroji. Ty uložte do "Běhů" (Courses)
Foto 1) Jízdy, foto 2) vyberete z projetých tras v zařízení, foto 3) kliknout na ikonku "Běhů" (Courses), foto 4) zadání názvu běhu (Courses)

Po potvrzení názvu se pak trasa sama přenese do "Běhů" (Courses) a Vy poté trasu můžete spustit a soupeřit s Virtuálním partnerem (VP).

B) Vaši trasu kterou máte již na webu Garmin Connect si můžete "uložit jako běh" a pak "odeslat do zařízení". Ta se poté objeví v Edge 810 v "Běhy"

C) Také si můžete vybrat trasu jiného uživatele např. na Garmin Connect, GPSies.com a přímo odeslat do Edge 810.

D) Trasu si můžete vytvořit na webu, např. Garmin Connect (návod) a poté přenést do Edge 810.

E) A v neposlední řadě můžete přímo při jízdě soupeřit s VP. Stačí jen nastavit prům.rychlost VP.


4) MENU 810

Na úvodní obrazovce uvidíte:

Nahoře ukazatele teploty, snímače, baterie, bluetooth a času. Po kliknutí na tuto horní lištu se Vám zobrazí stránka s informacemi GPS, snímačích ANT+, ikonky připojení s telefonem a počasí. (foto zde)

Ve střední části najdete výrazný nápis "Jízda" a barevným pozadím vybraného profilu aktivity. Nad ním přepínání mezi profily kola (1-10 kol) a pod ním přepínání mezi profily aktivity (1-5 profilů). (Více zde)

Ve spodní části pak najdete

- ikonky složky, mapy a nastavení. (Více zde)Menu Edge 810

A) DOLNÍ MENU

- Záložka "nastavení"


A1) Profily aktivity:(obr. vpravo)

Můžete vytvořit až pět aktivit profilů (obr. 1 níže), které si můžete pojmenovat např. trénink, závod, cykloturistika, trenažér... a ke každému přiřadit jiné barevné pozadí.

- "Název" (na obr.2) - zde můžete zadat název profilu
- "Barva"
(na obr.2)- volba barvy profilu
- "Stránky tréninku"
(na obr.2) - můžete nadefinovat kolik informačních stránek se Vám bude zobrazovat (obr. 3) - maximálně 5 a kolik informačních polích umístíte na stránku - maximálně 10. Také si můžete nadefinovat kterékoliv informační pole. Dále zde můžete (obr.4) zapnout (a upravit)/vypnout stránky běhů, tréninků, mapy, výškového profilu, shrnutí a virtuálního partnera.

Při závodě si tak můžete zobrazit např. rychlost, tepovou frekvenci a čas, při tréninku si můžete přidat více informačních polí a virtuálního partnera, u cykloturistiky přidáte zase mapu a na trenažéru se obejdete bez mapy a výškového profilu. Při změně aktivity tak není potřeba pokaždé složitě měnit nastavení v menu, stačí jednou nadefinovat vhodný profil a poté na něj jen přepnout. Profily je možné v menu přístroje jednoduše přidávat, pojmenovávat a podrobně definovat.

Info: v současné verzi firmwaru nejde ke každému profilu vybrat jinou mapu.
Vyjádření českého Garminu: Pracovnící technické podpory si myslí, že chováni přístroje (nepřepínáni map v profilech) je chyba. U outdoorových navigací to funguje tak, jak očekáváte. Odreportujeme to do Garminu a předpokládáme, že v některém z budoucích firmwaru se chováni změní.Video o profilech na Edge 810


- "Navigace" (na obr. 2 výše) lze nastavit chování mapy (obr. 2 níže: např.mapový podklad, navigační text,...), atrasování (obr. 3:aktivity - cyklistika, MTB, turistická cyklistika, chodec,..., metoda výpočtu, uzamknutí na silnici,...).


Dále také: upozornění - zvukové alarmy pro čas, vzdálenost, srdeční tep, kadence,..., Auto Pause, Auto Lap, Autom. procházení

A2) Profily kola:

V přístroji lze navolit až 10 kol a pojmenovat si je např. závodní, tréninkové, MTB, cross, ..., u každého kola musíte aktivovat příslušenství (tep, kadence, výkon). Pokud na jednom kole používáte čidlo rychlosti, kadence nebo wattmetr a na druhém ne, nebude jej Edge 810 u druhého kola kola zbytečně vyhledávat.


A3) Dále zde ještě najdete připojení k Bluetooth, srdečnímu pásu, systémové nastavení, uživatelský profil a tréninkové rozsahy.

- Záložka "mapa"

Kromě mapy si po kliknutí na tlačítko lupy můžete vybrat zda chcete navigovat na nejbližší např. restauraci, ubytování, nemocnici,.., nebo navigovat podle "Běhů", zde pojmenované jako "Courses" (na obrázku č.3, č.4 zde). Více níže: Běhy

- Záložka "složka"


A1) Jízdy - zde se ukládají projeté jízdy, ty také můžete odtud přeposlat do složky "Běhy" a poté se podle ní nechat navigovat, nebo srovnávat výkon s virtuálním partnerem.

A2) Běhy
Např. na webu Garmin Connect můžete vytvořit trasu (viz návod zde) nebo si ji odtud stáhnout a poté přímo poslat do zařízení. Můžete také použít i existující trasa např. na Garmin Connect, GPSies, Bikemap,... a tu pak uložit do přístroje.
V přístroji poté vyberete "Běh", vyberete jednu z uložených tras a spustíte jej kliknutím na nápis "Jízda". (Pod symbolem + v pravém dolním rohu najdete vaše absolvované jízdy, které můžete pak uložit a spustit v běhách, na fotkách zde)


Po výpočtu trasy se Vám na displeji zobrazí tyto obrazovky:

1) informačních stránka (1-5 stránek), 2) mapa, kde modrá šipka ukazuje vaši polohu, šedá pak polohu virtuálního partnera, 3) kompas, ke kterému se dostanete přes ikonku na mapě, 4) virtuální partner, 5) výškový profil, stejně jak u virt.partnera, šedá barva patří virt. partneru a barevná (podle barvy profilu) pak Vám. Při kliknutí na údaje o výšce nebo vzdálenosti si můžete nastavit parametry profilu, 6) stránka shrnutí (rychlost, celková vzdálenost a mezičasy), 7) stránka běhu, 8) waypointy (bod zájmu) - pokud trasu připravujete v programu, který umí do mapy přidat tyto body zájmu (např. gpsies.com), nebo tyto waypointy obsahuje, zobrazí se Vám vzdálenost a čas k tomuto bodu (podle vaši současné prům.rychlosti).
- Pokud se necháte navigovat k nějakému vybranému cíli (ubytování, občerstvení, města...) nebude se Vám zobrazovat virtuální partner a na mapě budete mít jen svoji šipku (ukazatel polohy).

Pokud budete chtít vybrat jiný běh, klikněte na prostřední symbol - lupa a ukončete běh. Dále si můžete vybrat navigování na start nebo podle souřadnice, k ubytovacím službám, občerstvením ve vašem okolí a řadu jiných cílů.Můžete také zvolit "Courses" (zde nepřeložené "Běhy") a vybrat jinou trasu z uložených běhů (obr.1). Také se můžete vybrat i projetou trasu, kterou máte uloženou v přístroji. V "běhy" klikněte dole na tlačítko + a vybranou projetou trasu (obr. 2) pak uložíte pod libovolným názvem (obr.3). Ta se Vám poté objeví ve složce "běhy"


Navigace v Edge 810:


A3) Tréninky - Na webu Garmin Connect lze kromě tvorby trasy, si také připravit tréninkový plán a ten pak odeslat přímo do Vašeho zařízení. Přímo v přístroji lze také vytvořit tréninkový plán nebo přidat další tréninkový úsek (krok) v připraveném tréninkovém plánu.

Tréninky - vyberete tréninkový plán - Ride (Jízda, zde chybí český překlad)
A4) Training Plans - Na webu Garmin Connect lze stáhnout připravené tréninkové plány.
A5) Polohy - do přístroje lze zadat polohu např. vašeho domu nebo odkud nejčastěji vyjíždíte na tréninky. Tato funkce pak slouží k rychlejšímu startu přístroje
A6) Dále zde ještě najdete osobní rekordy, uložené polohy, celkové součty a možnosti odstanění jízd, tras, tréninků,...

B) PROSTŘEDNÍ MENU

- JÍZDA
Kliknutím na jízdu se Vám zobrazí stránky podle nastavení profilu. Každý profil může obsahovat různé stránky, můžete si vybrat z těchto stránek: informační stránka/y (až 5 stránek s až 10 poli na jedné stránce), mapa u které lze zobrazit i kompas, virtuální partner, výškový profil a stránka shrnutí kola, kde můžete spatřit čas a vzdálenost zaznamenaných kol. Pokud máte spuštěné běhy nebo trénink lze zobrazit i stránku běhu/tréninku.
C) VRCHNÍ MENU
- GPS: nastavení nadm. výšky, označení polohy, zobrazení satelitů
- Snímače ANT+ : povolení, vyhledávání a podrobnosti o snímači
- Připojení k telefonu: bluetooth, zobrazení počasí,...

5) VYTVOŘENÍ TRASY NA WEBU Garmin Connect

1) V záložce "Plán" vyberte "Trasy"
2) Klikněte na "Vytvořit trasu"


3) Kliknutím na mapu můžete začít kreslit trasu. Pokud máte zaškrknuté políčko "Držet se na silnicích", čára mezi vašimi body bude kopírovat silnici. Pokud budete chtít kreslit např. menší lesní trasu, toto políčko odškrknete a můžete kreslit trasu ručně. Pod mapou se Vám bude průběžně zobrazovat výškový profil trasy.
4) Zde můžete zadat Vaši průměrnou rychlost, případně čas pro Vašeho Virtuálního partnera v přístroji. Při jízdě máte pak srovnání s Vámi plánovanou rychlostí či časem.
5) Jméno pro Vaší trasu
6) Nakonec dáte "Uložit"


7) Jakmile máte vytvořenou trasu, můžete jí poté ještě upravit, vymazat nebo ji dát jako veřejnou či soukromou
8) Nakonec pokud máte připojený přístroj k počítačí kliknete na "Odeslat do zařízení" a trasa se uloží do "běhů" ve Vašem zařízení.

Trasu lze také sdílet pomocí emailu, soc.sítích či vložit na web. Všechny Vaše trasy najdete v sekci Plán - Trasy (viz 1 obrázek vlevo)

6) PŘEDSAZENÝ STOJÁNEK

Balení Garmin Edge 810 Bundle obsahuje i nový stojánek na řídítka, který je vyroben z vysokopevnostního plastu. Majitelé ostatních verzí Edge 810 (bez hrudního pásu, měřiče kadence/rychlosti) si mohou tento stojánek dokoupit. Stojánek umožňuje upevnit Edge k řídítkům tak, že tělo samotného cyklopočítače je předsazeno před řídítky a cyklista má tak lepší pohled na přístroj. Zde musím říct, že je stojánek praktický a velice se mi zamlouval.

Tento stojánek je kompatibilní i s dalšími modely řady Edge, např Edge 800, Edge 510, Edge 500 a Edge 200.

7) GPS vs MOBIL

Poslední dobou řada lidí, kterým stačí jen záznam trasy, používá chytré telefony s GPS.

Zde záleží jaký GPS čip má telefon, a tím jak přesně dokáže zaznamenávat Vaši polohu, nevýhodou je také pomalejší načítání a zafixování satelitů.

Za to GPS zařízení dokáží rychleji vyhledat satelity čímž můžete daleko dříve zahájit svou aktivitu a také nabízejí více funkcí nehledě na to, že jsou odolnější. GPS také přesněji zaznamenávají Vaší trasu, viz foto 1 je od Garminu a foto 2 je z mobilu. To také znamená že statistické údaje z Vaší trasy budou více odpovídat realitě, jak např. nastoupané, sestoupané metry, kalorie,...

Jejich nevýhodou je ale cena, která i díky malé konkurenci je někdy vysoká.


Přístroj zapůjčila společnost Picodas Praha, spol. s r.o. - výhradní distributor značky GARMIN v České Republice.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama