Březen 2015

Microsoft Lumia 435 – dualSIM s Windows Phone pro nenáročné

22. března 2015 v 20:08 | dotekomanie.cz |  NOKIA

Microsoft Lumia 435 - dualSIM s Windows Phone pro nenáročné [recenze]

Napsal David Pilař dne 22. 3. 2015.

Telefony řady Lumia se dají pořídit v různých cenových kategoriích a vyberou si opravdu i ti nejnáročnější uživatelé. Microsoft se snaží zacílit i na méně náročné zákazníky, kteří od svého telefonu neočekávají maximum, stačí jim průměrnější výkon a spokojí se i s horším fotoaparátem.


Jedním z novějších zástupců této kategorie je i model Lumia 435, který je v podstatě tím nejzákladnějším modelem řady Lumia, jenž lze v současnosti zakoupit. I přes svou nízkou cenu má ovšem co nabídnout a všechny klady i zápory tohoto modelu si rozebereme v této recenzi.

BALENÍ
Telefon dorazil v malé krabičce bílé barvy, jedna strana je fialová a nese kompletní název zařízení. Po zbylých stranách jsou, jako je tomu u všech Lumií, natištěné různé barevné varianty modelu. Spodní strana obsahuje základní technické parametry telefonu. Po otevření krabičky nalezneme hned navrchu samotné zařízení a po odklopení kartonové přihrádky na telefon se dostáváme k dodávanému příslušenství.


Obsah krabičky není nijak bohatý, nalezneme zde kromě telefonu jen klasickou nabíječku, baterii, pár návodů v různých jazykových variantách a záruční list. To je, co se týká obsahu krabičky, vše. Nejsou zde ani sluchátka, ani USB kabel na propojení s počítačem, který bývá většinou součástí nabíječky. V tomto případě je přiložena nabíječka bez oddělitelného kabelu, a tak budete muset použít některý z kabelů, které už máte doma, nebo zakoupit nový. To bylo bohužel první z několika zklamání, se kterými jsem se u tohoto telefonu setkal.

DESIGN A KONSTRUKCE
Jako snad každý telefon od Nokie, a nyní i od Microsoftu, nabídne Lumia 435 perfektní zpracování a dle mého názoru velmi kvalitní konstrukci. Celý telefon drží pevně pohromadě, kryt nikde nevrže a neodléhá od zbytku telefonu. Telefon má ideální rozměry pro ovládání jednou rukou a díky své trošku větší tloušťce skvěle padne do ruky.

Na přední straně telefonu se nachází 4″ displej a pod ním nalezneme klasická senzorová tlačítka. Na spodní straně telefonu se nachází pouze microUSB konektor pro nabíjení a propojení s počítačem. Pravou stranu již tradičně obsadila tlačítka pro ovládání hlasitosti a tlačítko pro uzamčení či vypnutí telefonu. Pro mě jako příznivce mobilního fotografování je pak menším zklamáním absence dvoupolohové spouště fotoaparátu, která se na nových lumiích již neobjevuje.


Horní stranu zabírá uprostřed pouze 3,5 mm jack pro zapojení sluchátek, která, jak již bylo zmíněno, nejsou součástí balení. Levá strana je jako u všech ostatních lumií prázdná. Na mírně vyboulených zádech telefonu nalezneme pouze fotoaparát a reproduktor, mezi nimiž je vyryté logo Microsoft. Po odendání krytu od zbytku telefonu se dostáváme ke všem potřebným slotům.

Pod krytem se nachází 2 sloty na microSIM - telefon lze tím pádem využívat se dvěma SIM kartami najednou, což mnoho uživatelů ocení. Vedle slotů na SIM karty je zde ještě slot na microSD kartu. Za zmínku pak jistě stojí i velikost reproduktoru, který zabírá opravdu celý prostor výřezu na krytu, což není k vidění u každého telefonu.

HARDWARE
Telefon cílí především na nenáročné uživatele, či dokonce úplné začátečníky s chytrými telefony, a tomu také odpovídá hardwarová výbava telefonu, tím pádem nelze očekávat žádné zázraky. V telefonu se nachází dvoujádrový procesor Qualcomm Snapdragon 200 s taktem 1,2 GHz a grafický čip Adreno 302. Díky 1 GB paměti RAM pracuje telefon stejně svižně jako ostatní telefony s Windows Phone a během používání jsem nezaznamenal jediný zásek, a to dokonce ani při hraní náročnějších her, se kterými také nebyl sebemenší problém. Telefon se ani po půl hodině hraní hry Asphalt 8 nijak znatelně nezahřál a vše běželo stejně plynule jako na daleko dražších a vybavenějších modelech.

Pro soubory vám poslouží 8 GB interního úložiště, něco ovšem zabírá systém, a tak bylo po prvním zapnutí telefonu dostupných pouze 4,14 GB. S touto kapacitou si asi ani méně náročný uživatel nevystačí, proto je zde možnost využití microSD karty s kapacitou až 128 GB. Telefon je dual SIM, tudíž lze používat 2 SIM karty současně. Oba sloty v telefonu jsou pro karty typu microSIM a připojíte se s oběma maximálně na sítě 3G, LTE u telefonu v této cenové kategorii nehledejte. Telefon také disponuje funkcemi jako Wi-Fi, Bluetooth, GPS a FM rádio, jež funguje po připojení sluchátek, která slouží jako anténa. V telefonu se nachází i pár senzorů, konkrétně senzor přiblížení (proximity) a akcelerometr.

Jako jednu z hlavních hardwarových výhod bych rád zmínil reproduktor. Ten totiž dokáže vyprodukovat poměrně hlasitý zvuk, takže se rozhodně nemůže stát, že přeslechnete příchozí hovor či SMS. Kvalita zvuku je věc druhá, při hudbě puštěné na maximální hlasitosti je zvuk podstatně horší než při nižších úrovních hlasitosti. Hlavní nevýhodou pro mě bylo především to, že tlačítka pod displejem nejsou podsvětlená, a tak bylo při horším osvětlení či úplné tmě takřka nemožné trefit se přesně tam, kam jsem potřeboval.

SOFTWARE
Systém Windows Phone asi není potřeba nijak dlouze představovat, protože na rozdíl od Androidu je na každém telefonu stejný. Konkrétně na tomto modelu běží systém Windows Phone 8.1 s aktualizací Lumia Denim. V té přišly například novinky v podobě složek, které lze na úvodní obrazovce vytvářet přetažením jedné dlaždice nad jinou. U telefonů Windows Phone s podporou dual SIM je pak zajímavým způsobem vyřešeno přepínání mezi oběma kartami při posílání SMS nebo při telefonování.

Na obrázcích níže si můžete prohlédnout pár snímků ze systému, mezi nimiž jsou znázorněné již zmíněné přepínače a také oddělené aplikace pro zasílání zpráv z jednotlivých SIM karet v seznamu aplikací. K systému se snad hodí jen dodat, že i na jedné z nejlevnějších lumií běží velice plynule a bez jediného záseku, což je v případě Windows Phone téměř samozřejmost. Pokud tedy hledáte levný telefon s plynulým a rychlým systémem, přičemž nepotřebujete kopu aplikací, je právě Lumia 435 ideální volbou. V létě pak bude možnost aktualizovat telefon na nový systém Windows 10.

DISPLEJ
Lumia 435 je vybavena displejem s úhlopříčkou 4 palce a disponuje rozlišením 800 x 480 pixelů s hustotou přibližně 233 ppi. Použitá technologie displeje je LCD. Vzhledem k ceně telefonu je kvalita zobrazovacího panelu dostatečná a má své klady i zápory.

Na prví pohled si lze u displeje všimnout vysoké úrovně odrážení okolních předmětů, což zapříčinilo také horší kvalitu fotografií přiložených výše. Z těch kladných vlastností lze zmínit například dobrou čitelnost na slunci, a to i na přímém, kdy nebyl sebemenší problém s čitelností a vše bylo zřetelné.

Mezi ty horší vlastnosti lze zařadit především horší pozorovací úhly. Při pohledu zleva a zprava je obraz přibližně stejný a nemění se. Horší je to s pohledem shora nebo odspodu, kdy obraz mění barvu i kontrast mezi barvami a nejde pak přečíst ani obyčejný text. Znatelné to bylo především, pokud jsem si telefon položil při čtení na stůl, v tomto případě bylo velmi často nutné buď mírně naklopit telefon, nebo se přiblížit nad displej, což není moc pohodlné řešení.

Problém nebyl ani s dotykem a citlivostí displeje. V nastavení sice chybí možnost pro nastavení vysoké citlivosti, ale i přes to displej reagoval na jedničku a nebyl sebemenší problém. Jako vůbec největší nedostatek bych chtěl zmínit chybějící podporu Glance Screen, na kterou jsem si již poměrně dost zvykl a pro zobrazení notifikací nebo času jsem musel telefon neustále odemykat. Zklamalo také podání černé barvy, která vypadá spíše jako hodně tmavě šedá.

FOTOAPARÁT
Jednou z vůbec největších slabin telefonu je fotoaparát. Ten nabídne rozlišení pouhé 2 MPx bez podpory automatického ostření, scénu nelze ani přiblížit a přisvětlovací dioda na zádech telefonu také chybí, což velmi zhoršovalo kvalitu fotografií pořízených za šera.

Snímky pořízené telefonem občas trpí výrazným šumem a často je problém i s focením bližších předmětů, kdy fotoaparát není schopen zaostřit. Fotoaparát lze využít snad jen k občasnému focení, když po ruce nemáte kompakt či jiný fotoaparát a potřebujete nutně něco zachytit. Mně osobně by ale tento fotoaparát nestačil, protože v dnešní době se s focením spoléhám výhradně na telefon.

Jako výchozí aplikace pro focení je zde předinstalovaná aplikace Lumia Camera od Microsoftu. V té jsou, jako u ostatních modelů, možnosti manuálního nastavení snímku, vzhledem k rozlišení snímače je ovšem aplikace přizpůsobená a chybí zde například možnosti pro nastavení ISO a času expozice.

VÝDRŽ
Velmi kladně musím ohodnotit výdrž telefonu. Při pohledu na parametry se může zdát, že toho moc nevydrží a bude nutné velmi časté dobíjení, opak je ale pravdou. S kapacitou 1560 mAh si Lumia 435 dokáže skvěle poradit a poskytne výdrž klidně i větší než jeden den. Každý den byl telefon odpojen od nabíječky přibližně v 6 hodin ráno, přes den jsem hodně času trávil na internetu, minimálně jednou denně jsem telefonoval a přibližně 30 - 40 minut jsem hrál hry. Domů jsem se vracel průměrně kolem 17:00 a stále jsem měl okolo 30 % baterie.

Nejdéle jsem při takovéto pravidelné zátěži vydržel s telefonem do druhého dne dopoledne, kdy bylo po kompletním vybití a vypnutí telefonu nutné připojit nabíječku. Na takto levný telefon je to určitě slušný výkon a výdrž baterie považuji za jednu z hlavních předností tohoto modelu.

SHRNUTÍ A ZÁVĚR
Celkově jsem měl z telefonu dobrý pocit. Nejvíce mě zaujal především design, kvalita reproduktoru a celkově výkon telefonu. Pozitivně hodnotím také odladěnost systému, který je schopen i na nejlevnějším zařízení běžet stejně plynule jako na top modelech. Největším pozitivem je pak zřejmě výdrž baterie.

Mezi hlavní nedostatky bych pak zařadil horší fotoaparát, pozorovací úhly displeje, absenci Glance Screen a nepodsvětlená senzorová tlačítka.

Pokud sháníte chytrý telefon s rychlým a plynulým systémem, nepotřebujete kopu aplikací a spokojíte se i s podprůměrným fotoaparátem, pak je Lumia 435 pro vás ideální. Dle mého názoru je Lumia 435 také vhodným modelem například pro děti nebo pro ty, kteří chtějí přejít z hloupého telefonu na chytrý a nechtějí do něj investovat o moc více než do toho hloupého. Telefon je na Alza.cz k dostání v celkem 4 barevných variantách za příznivou cenu 2 390 Kč.

LTE SIM GRÁTIS od Vodafone

16. března 2015 v 17:37 | Vodafone CZ |  Tiskové zprávy
LTE SIM OD VODAFONE. JEŠTĚ JI NEMÁTE?

Ještě nemáte LTE SIMku? Bez ní vám sebelepší mobil LTE nenaladí ;-) Jak na výměnu hledejte na http://t.co/Gct5r5stTb http://t.co/gwppvsjSpy


T-Mobile | Nejbezpečnější síť

16. března 2015 v 16:29 | T-Mobile |  Tiskové zprávy
NOVINKY OD T-MOBILE - Surfujte s námi bezpečně

https://www.t-mobile.cz/3/ve-vasich-sluzbach/?utm_medium=email&utm_source=newsletter&utm_campaign=NL_Q1&utm_content=uvodni_obrazek#nejbezpecnejsi-sit


SmartBand (Health Bracelet) z aliexpress.com

11. března 2015 v 13:13 | Jan Cicálek |  Příslušenství
SmartBand Made In China - 1.seznámení


#SmartBand z aliexpress.com jen za $13.98 je luxusní. Za tu cenu, no nebere to! Sleep mode, pedometer, stopwatch nebo čas/datum jsou samozřejmostí. Na čem by ještě chtělo zapracovat je aplikace pro telefony s Android OS, pořád to není to pravé ořechové. Používám ho s #XperiaArc s KK 4.4.4 ROM SlimKat. Jinak co se týče přesnosti chytrých náramků a to ať značkových či no name lze o ní polemizovat. Snad jen kdyby jste si ho na #running připnuli na nohu :-) .


Xiaomi MiBand – praktické zkušenosti

11. března 2015 v 11:56 | Roman Pittner |  Příslušenství

Xiaomi MiBand - praktické zkušenostiPořídil jsem si Xiaomi MiBand, fitness náramek, který umí monitorovat váš pohyb a spánek. Recenzí bylo napsáno spousty např. na webu Mobilmania, Svetandroida, nebo Mobilnet . V tomto článku se budu věnovat odpovědím na otázky, které jsem v jiných recenzích vůbec nenašel, nebo jsem je složitě hledal po různých diskuzích, a popisovat budu jen aplikaci pro iOS.

Ke koupi mě zlákala především cena, ve srovnání s podobnými náramky je velmi nízká, pak se mi také líbí inteligentní buzení. Koupil jsem ho za 580,- Kč u CZC .

Náramek mám od 9.3.2015, tak co se týče přesnosti zpočátku ještě hodnotit nebudu, postupně budu přidávat informace. Jestli Vás bude něco zajímat, ptejte se v diskuzi.
 • Xiaomi MiBand byl vybitý, nabitý byl pomocí kolébky z USB portu mého MacBooku Air asi za hodinu
 • aplikace je pro Android i iOS, speciální app pro iPad není, pro WP podle informace @lastol se na aplikaci pracuje,
 • v krabičce je návod jen v čínštině nebo co to je, ale na webu czc je český návod, zas tak potřebovat ho asi nebudete
 • spárování proběhne přes bluetooth s vašim telefonem nebo tabletem
 • musíte si vytvořit účet na webu xiaomi přímo v aplikaci, registrace probíhá e-mailem nebo SMSkou
 • nastavíte pohlaví, výšku, váhu a na které ruce budete náramek nosit
 • při večerním hraní spadla kapacita baterie ze 100% na 81%
 • následující den při celodenním nošení a několika zavibrování při příchozím hovoru už spadla jen na 77%, ten prvotní skok přidávám tomu, že bylo zařízení úplně vybité
 • při nošení není nutné mít telefon u sebe, data o vašem pohybu si bude ukládat náramek a pak, až si čuchne k telefonu, data přenese do aplikace
 • při buzetí to platí také, nastavíte si budík a sesynchronizujete s náramkem a telefon můžete odpojit, čas budíku si pamatuje náramek, vyzkoušel jsem to, na noc přepínám mobil do módu letadlo
 • inteligentní budík se vás bude snažit vzbudit v lehké fázi spánku nebo jak se to jmenuje…, ale až půl hodiny dřív, říká tomu Early bird alarm :-) . Vstávám ráno v 6:00 hod., budík jsem nastavil na 6:00 hod. a inteligent mě vzbudil 25 min předem, tedy něco po půl šesté. Poprvé zavibroval 3x, válel jsem se dál a asi za 10 min už zavibroval 5x, pak už jsem vstal. Budík není nutné nijak rušit, náramek pozná že už jste vstali :-). Takže na zítřek nastavuju budík na 6:15 hod., to furt v poho stíhám a nebude mě to budit už o půl… btw stále mám nastavenej pro jistotu i standardní budík na telefonu
 • můžete dovolit, aby se data z náramku přenášela do aplikace zdraví v iPhone (iPhone 5S a novější), ale kroky který nachodíte s iPhonem a s náramkem se sečtou, kilometry však v app zdraví zůstanou jen z iPhonu, jinak si to velký množství kroků nedovedu vysvětlit, takže jsem to zakázal a uvidím zejtra
 • podle dat, který jsem zadal, vypočítal náramek můj krok na 0,73 cm což si myslím, že by tak mohlo být
 • když budete klepat rukou o stůl, kroky budou přibývat, ale když tady sedím u počítače, hraju si s telefonem, piju čaj tak žádný kroky nepřibývají